Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Wycieczkowce na horyzoncie

Tak jak lotniska całego świata oraz lądujące lub startujące z nich samoloty przyciągają liczne grono spottersów, tak porty morskie wabią pasjonatów największych wycieczkowców. Gdynia to doskonałe miejsce, aby zetknąć się oko w oko z tymi stalowymi olbrzymami. W tym roku Port Gdynia będzie gościć je 40 razy. Sezon wycieczkowców rozpocznie się w majówkę. 

Współczesne wycieczkowce to gigantyczne jednostki, z których największe mogą zabrać na pokład 3 razy więcej pasażerów niż Titanic. Powiedzieć o nich statki-hotele to mało, są to wręcz luksusowe statki-miasta i technologiczne cudeńka. Nic dziwnego, że wpływając do portów, przyciągają licznych obserwatorów.

Port Gdynia opublikował wyczekiwaną przez wielu entuzjastów marynistyki i fotografów listę wycieczkowców, które odwiedzą w tym sezonie turystycznym Gdynię. Sezon rozpocznie się 2 maja, co dla pasjonatów oznacza, że na majówkę warto zostać w mieście. Zwłaszcza, że tego dnia zacumuje przy nabrzeżu Francuskim, naprzeciw Muzeum Emigracji, MSC Fantasia – najdłuższa jednostka jaką będziemy gościć w tym roku.

Mierząca 333,3 metry długości MSC Fantasia jest jedną z największych jednostek pasażerskich, pływających pod włoską banderą. Jej operatorem jest MSC Cruises, a matką chrzestną aktorka Sophia Loren. Ten fantastyczny statek będzie gościł w Gdyni przez 10 godzin, od 8:00 do 18:00.

Od początku maja do końca października (ostatnie wejście 27 października) wycieczkowce do Portu Gdynia zawiną 40 razy, niektóre z nich niejednokrotnie, dlatego gościć będziemy w sumie 16 różnych statków. Jednak największa jednostka – MSC Fantasia zawita tylko raz.

– Sezon wycieczkowy 2023 zapowiada się dobrze dla Portu Gdynia oraz regionu pomorskiego. Spodziewamy się obecnie 40 zawinięć dużych statków wycieczkowych, które są w stanie przywieźć do naszego regionu ok. 90-100 tys. pasażerów oraz ok. 35 tys. członków załogi, przy pełnym obłożeniu – informuje biuro prasowe Portu Gdynia.

Jak informuje Port Gdynia liczba planowanych 40 zawinięć świadczy zarówno o odbiciu się turystycznej branży morskiej po zapaści pandemicznej (2019 – 54 zawinięcia w Gdyni, 2020 – 3, 2021 – 11) oraz o tym, że Gdynia i inne polskie porty są uznawane za bezpieczne na Bałtyku, mimo wojny jaką prowadzi sąsiednie, nieodległe państwo Rosja po napaści na Ukrainę. Z racji wojny porty wschodniego Bałtyku doświadczają znaczących spadków zawinięć oraz obsługiwanych pasażerów.

Kolejna wizyta w Gdyni będzie miała miejsce już 2 dni po pierwszej. 4 maja zawinie do Gdyni AIDAdiva – dobrze znany mieszkańcom statek z charakterystycznym malunkiem ust na dziobie i oczu na burtach, który zdobi statki operatora Aida Cruises. AIDAdiva zacumuje w tym sezonie przy nabrzeżu Francuskim aż dziewięciokrotnie. Ten wycieczkowiec długości 251,89m gościł w Gdyni wielokrotnie i doczekał się w 2015 roku wmurowania tablicy pamiątkowej w jedynej w Polsce Alei Statków Pasażerskich na nabrzeżu Pomorskim (al. Jana Pawła II). 

Z dokładnym harmonogramem spodziewanych w Gdyni wycieczkowców można zapoznać się na stronie Portu Gdynia.

Źródło: https://www.gdynia.pl Fot.: PAP

Zobacz podobne

Koniec zakazu korzystania z Odry

KM

Pierwsze pozwolenia dla offshore na Bałtyku

BS

Pierwszy z nowej serii jeziorowców M/s „Polsteam Dąbie” w kanadyjskim Picton Terminals by Doornekamp

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie