Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

W bazach paliw PERN na początku czwartego kwartału wejdzie do eksploatacji 8 nowych zbiorników

Na początku czwartego kwartału tego roku oddanych zostanie do eksploatacji 8 nowych zbiorników o łącznej pojemność 256 tys. metrów sześc. w bazach paliwowych PERN w Boronowie, Rejowcu oraz w Dębogórzu i Nowej Wsi Wielkiej – poinformowała PAP rzeczniczka spółki Katarzyna Krasińska.

Według PERN w ostatnim czasie zakończył się montaż dachów na nowo budowanych zbiornikach w bazie paliw w Boronowie – dwa zbiorniki oraz w bazie paliw w Rejowcu – trzy zbiorniki. Tego typu nowe obiekty powstają też w bazach paliwowch w Dębogórzu – dwa oraz w Nowej Wsi Wielkiej – jeden.

„Wszystkie te zbiorniki, w sumie będzie ich osiem o łącznej pojemność 256 tys. metrów sześc., wejdą do eksploatacji na początku czwartego kwartału tego roku” – powiedziała PAP rzeczniczka PERN Katarzyna Krasińska.

Jak wyjaśniła, w przypadku zbiorników w bazach paliw w Dębogórzu i w Nowej Wsi Wielkiej powstają one w innej technologii niż w Boronowie i Rejowcu, gdzie ostatnio przeprowadzono operację zadaszania tych obiektów. „W Dębogórzu i Nowej Wsi Wielkiej zbiorniki rosną od razu z dachami, które są montowane na dźwigarach” – dodała Krasińska.

PERN podkreśla, że rozbudowa baz paliw to część prowadzonego przez spółkę od kilku lat Programu Megainwestycji, którego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach tych strategicznych inwestycji realizowane są również projekty obejmujące bazy ropy naftowej i infrastrukturę rurociągową.

PERN z siedzibą w Płocku to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz bazami ropy naftowej i paliw gotowych. Według spółki dysponuje ona obecnie 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których potencjał wynosi ok. 2,4 mln metrów sześc. produktów naftowych, oraz czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln metrów szeć.

„Firma ciągle rozwija swoją infrastrukturę magazynową, zwiększając możliwości przechowywania zapasów interwencyjnych, a tym samym wzmacniając bezpieczeństwo energetyczne Polski” – podkreśla PERN.

Na początku stycznia PERN ogłosił, że w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł. Spółka zapowiedziała przy tym m.in. dalszą rozbudowę bazy paliw w Dębogórzu, która przyjmuje produkty naftowe dostarczane do Polski drogą morską. Inwestycje obejmują tam także infrastrukturę kolejową, jak np. modernizacja torów i stanowisk załadunkowych nalewni, co umożliwi przemieszczanie cystern o większej ładowności i usprawni procesy logistyczne.

Jak informował wcześniej PERN, Naftoport, gdzie powstać ma kolejne stanowisko do obsługi tankowców, posiada obecnie zdolność do przeładunku ponad 36 mln ton ropy naftowej oraz 4 mln ton produktów naftowych w skali roku i zapewnia tym samym możliwość pełnego pokrycia potrzeb rafinerii podłączonych do systemu rurociągów spółki. Należący do Grupy PERN Naftoport prowadzi przeładunki ropy naftowej, a także benzyny, oleju napędowego i opałowego oraz paliwa lotniczego.

W styczniu PERN zakończył budowę rurociągu produktowego ze swej bazy w Boronowie do terminala PKN Orlen w Trzebini. Magistrala ta zapewnia obecnie wzmocnienie dostaw paliw do województw: małopolskiego i śląskiego.

źródło PAP/  Fot. Piotrwoz/shutterstock

Zobacz podobne

W Wiedniu niemiecko-austriackie rozmowy o współpracy w sprawie dostaw gazu

BS

102 rocznica Zaślubin Polski z Morzem

BS

83 lat temu podniesiono banderę na ORP „Orzeł”2 lutego 1939 r. nastąpiło uroczyste podniesienie bandery na ORP „Orzeł”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie