Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Na największej wyspie Estonii ruszył patrol dronowy, monitorujący wody Estonii, Łotwy i Finlandii

Na Saremie – największej z należących do Estonii wysp – w sobotę ruszył patrol dronowy, zarządzany przez estońską policję i straż graniczną. Dron Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego będzie nad wodami Estonii, Łotwy i Finlandii wspierać akcje poszukiwawcze i ratownicze, pomagać budować świadomość sytuacyjną na morzu i wykrywać zanieczyszczenia wód.

Bezzałogowy statek powietrzny i jego operatorzy stacjonują w porcie Lomala na Saremie, gdzie – zgodnie z obecnymi planami – prace będą prowadzone co najmniej do końca sierpnia.

Według Marge Kohtla, szefowej grupy ds. bezpieczeństwa morskiego estońskiego Zarządu Policji i Straży Granicznej (PPA), drony patrolowe są ważnym dodatkiem do istniejących narzędzi nadzoru, a jednocześnie rozwijają współpracę z międzynarodowymi partnerami Estonii.

„W tym roku obszar, na którym działa dron, został znacznie powiększony. Wykona on więcej lotów nad obszarami morskimi Łotwy i Finlandii” – zaznaczyła Kohtla, cytowana przez dziennik „Postimees”.

„Dron będzie wykorzystywany do wykrywania ewentualnych naruszeń i przestępstw transgranicznych, poszukiwania i ratowania ludzi w niebezpieczeństwie, wykrywania zanieczyszczeń wód. Obraz z drona jest stale dostępny dla marynarki wojennej” – wyjaśniła Kohtla.

Obraz z drona jest przekazywany w czasie rzeczywistym do centrum koordynacji ratownictwa lotniczego i morskiego. Oprócz PPA z usług bezzałogowca korzysta fińska Straż Graniczna i łotewska Straż Przybrzeżna.

źródło PAP/ fot. https://www.wswoimzywiole.com/

Zobacz podobne

Prezydent Duda: musimy uwolnić się od dominacji Rosji w zakresie dostaw ropy naftowej i gazu

KM

Ludzie zaburzyli oceaniczną równowagę

KM

Kolejny klasyk regat żeglarskich, czyli Rolex Giraglia z udziałem załogi I Love Poland

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie