Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Statek Sylur z supernowoczesną wiertnią rozpoczął prace na morzu

Należący do Grupy ORLEN statek Sylur z supernowoczesną wiertnią rozpoczął prace na morzu. To jedyny taki statek w Polsce, dzięki któremu będzie można wykonywać badania geotechniczne pod budowę morskich farm wiatrowych.

Jest to najnowocześniejszy system wiertniczy na tym obszarze, pierwszy na polskiem szelfie. Jest to wiertnica, która służy do badań technicznych. W tej chwili pływa takich na świecie tylko 11 sztuk.

Należąca do Grupy Orlen spółka Lotos Petrobaltic wyposażyła pierwszy w Polsce statek w system wiertniczy pozwalający na prowadzenie badań geologiczno-inżynierskich na głębokości do 120 metrów. Oznacza to, że Grupa Orlen będzie w stanie prowadzić badania dna morza na potrzeby energetyki wiatrowej zarówno w ramach własnych projektów, jak również na rzecz podmiotów zewnętrznych. Statek rozpoczął już pierwsze komercyjne prace na wodach litewskich.

Wiertnia zainstalowana na statku Sylur umożliwia wykonywanie na morzu badań geotechnicznych o głębokości do 120 m, a także wiercenie otworów pod dnem o głębokości do 100 m. Urządzenie umożliwi spółce LOTOS Petrobaltic świadczenie kompleksowych usług geotechnicznych dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Badania dna należą do jednych z najważniejszych etapów projektowania farmy wiatrowej. Ich wyniki pozwalają precyzyjnie zbadać strukturę dna morskiego, co jest potrzebne m.in. przy wyborze rodzaju fundamentów, na których staną docelowo turbiny wiatrowe.

– Nowy sprzęt wiertniczy zastąpił dotychczas wykorzystywaną wiertnię i otwiera przed nami nowe, bardziej zaawansowane zastosowania w sektorze offshore wind – dodaje Grzegorz Strzelczyk, prezes spółki Lotos Petrobaltic. – Inwestycja sprawia, że nasz statek „Sylur” staje się unikalną jednostką w rejonie Morza Bałtyckiego i wpisuje się w szerokie plany rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce oraz krajach bałtyckich.

źródło PKN Orlen/ fot. PSV Sylur

Zobacz podobne

40. w tym roku i w sumie 188. dostawa LNG do Terminalu LNG w Świnoujściu

KM

Dar Młodzieży gościł w weekend w Szczecinie

KM

Student Akademii ambasadorem marki Grupa Azoty

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie