Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Prezes PGE: kontrakt na turbiny dla offshore największy w polskiej energetyce odnawialnej

Kontrakt na dostawę 107 turbin dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jaki PGE i Orsted zawarły z Siemensem Gamesą, to największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce – oświadczył w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Jak podkreślał na konferencji z okazji zawarcia umowy, cały projekt Baltica MFW PGE i Orsteda to największa w Europie inwestycja offshore i jedna z największych w Europie.

„Nie było w historii Polski, jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne, większej inwestycji niż projekt morskiej energetyki wiatrowej” – dodał podczas konferencji pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

Kontrakt obejmuje dostawę i instalację 107 morskich turbin wiatrowych o mocy 14 MW każda i o łącznej mocy 1 498 MW, umowę serwisową i gwarancyjną, która dotyczy świadczenia usług serwisowych przez 5 lat od uruchomienia, w tym przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostaw środków utrzymania, zdalnego nadzoru oraz innych czynności powiązanych, a także umowę dostawy części zamiennych i narzędzi.

Projekt MFW Baltica, w którym PGE i Orsted mają po połowie udziałów, składa się z dwóch etapów: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW. Zgodnie ze strategią PGE, Baltica 2 ma ruszyć do końca 2027 r. a cały projekt MFW Baltica, czyli farmy Baltic 2 i Baltica 3 ma powstać do 2030 r.

źródło PAP/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

35 lat temu zatonął „Athenian Venture”

PL

Korzystanie z mocy słońca do oczyszczania wody

PL

Przekop przez Mierzeję Wiślaną

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie