Polski Portal Morski
Aktualności Historia

80 lat Batalionu Saperów Marynarki Wojennej

Żołnierze 8 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej zabezpieczają siły 8 Flotylli Obrony Wybrzeża pod względem inżynieryjnym, do ich zadań należy również neutralizacja powojennych niewybuchów i niewypałów. 21 kwietnia świętowali 80 urodziny.

8 Kołobrzeski Batalion Saperów MW jest jedną z najstarszych jednostek wojskowych w Siłach Zbrojnych RP, o bardzo bogatej i pięknej historii. Żołnierze 8 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej zabezpieczają siły 8 Flotylli Obrony Wybrzeża pod względem inżynieryjnym. Do ich zadań należy m.in. neutralizacja powojennych niewybuchów i niewypałów, uczestniczą również w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach oraz współpracują z okrętami. W piątek, 21 kwietnia, w Dziwnowie odbyły się uroczystości z okazji 80-lecia powstania jednostki.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji 8 Batalionu Saperów MW, po czym złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Saperów. Następnie miał miejsce uroczysty apel uświetniający jubileusz jednostki. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, marynarze Flotylli, pracownicy Resortu Obrony Narodowej, przedstawiciele duszpasterstwa, władz lokalnych i samorządowych, członkowie środowisk kombatanckich, lokalnych stowarzyszeń oraz szkół, a także byli dowódcy i kadra jednostki.
Podczas święta, goście batalionu mogli zobaczyć sprzęt saperski, przyrządy i urządzenia służące pododdziałom chemicznym oraz wyposażenie Patrolu Saperskiego. Zaprezentowano m.in. klimatyzowany kombinezon sapera czy „bombowóz” – pojazd przystosowany do przewozu szczególnie niebezpiecznych niewybuchów.


Batalion powstał w 1943 roku w Sielcach nad Oką. Jego tradycje związane są z walkami o przyczółki na Wiśle, z działaniami zbrojnymi na Wale Pomorskim i nad Hawelą. Wsławił się wybitnym udziałem w walkach o Kołobrzeg i z tej właśnie okazji w marcu 1945 roku otrzymał miano Kołobrzeski”. Do zadań batalionu w okresie wojny należało zabezpieczanie marszu oddziałów bojowych, rozminowywanie i oczyszczanie drogi przemarszu oraz rejonów postoju i koncentracji, a także wykonywanie przejść w polach minowych własnych i nieprzyjaciela. Ponadto jego żołnierze brali udział w forsowaniu Wisły, Odry, Haweli i licznych kanałów, zajmowali się też budową promów i mostów. Po zakończeniu działań wojennych, w latach 1945-1946, żołnierze batalionu rozminowywali teren Pomorza Gdańskiego (Wejherowo, Gdynia) oraz Dolnego Śląska (Brzeg).

W lipcu 1946 roku rozkazem Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego jednostka, jako 52. Morski Batalion Saperów, została wcielona do Marynarki Wojennej z miejscem stacjonowania w Wejherowie. W latach 50-tych batalion prowadził dalsze rozminowanie, odbudowywał porty Trójmiasta oraz brał udział w rozbudowie fortyfikacyjnej polskiego wybrzeża. W lipcu 1957 roku jednostka została przebazowana do Dziwnowa, a w 1977 roku jednostka została podporządkowana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Saperzy na przestrzeni lat niejednokrotnie wspierali ludność cywilną, czym zaskarbili sobie ogromny szacunek mieszkańców powiatu. Stawiali molo na Zalewie Kamieńskim, brali udział w odbudowie ratusza w Kamieniu Pomorskim i budowie szkół w Kołczewie i Dziwnowie.

Batalion uczestniczył też w akcjach przeciwlodowych i przeciwpowodziowych, poprzez rozbijanie zatorów lodowych blokujących porty. Dużym wyróżnieniem dla żołnierzy batalionu był udział w wyprawach na Antarktydę. W latach 1976-1977 Instytut Ekologii Polskiej Akademii Nauk przy wszechstronnej współpracy resortów, zorganizował wyprawę, której celem było założenie stacji badawczej nad Zatoką Admiralty na jednej z wysp tuż przed Kręgiem Polarnym. Do akcji tej zostali również wytypowani oficerowie i podoficerowie z dziwnowskiego batalionu, a ich zadaniem było przede wszystkim przetransportowanie na ląd sprzętu i materiałów budowlanych. Życie batalionu to przede wszystkim ciągłe doskonalenie, unowocześnianie uzbrojenia i sprzętu, przygotowywanie pododdziałów do zadań wsparcia inżynieryjnego na współczesnym polu walki. Batalion otrzymał między innymi medal „Za zasługi dla Marynarki Wojennej” i odznakę honorową „Gryf Pomorski”, w 1998 roku uzyskał miano „Przodującego Oddziału Brzegowego Marynarki Wojennej”, a dwa lata później, miano „Przodującego Oddziału Brzegowego 8FOW”.

źródło / fot. 8FOW

Zobacz podobne

Łukaszewska-Trzeciakowska: konstrukcja morska dla elektrowni jądrowej stanie się turystycznym portem

AB

Nowa obrotnica w Porcie Gdynia i relokacja suchego doku

BS

Ambasador Rosji na budowie Nord Stream 2 zapewnia, że rurociąg zostanie ukończony w 2021 r.

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie