Polski Portal Morski
Aktualności

Niemcy/ Media o porozumieniu RFN z USA w sprawie Nord Stream 2: triumf Merkel

Porozumienie Niemiec i USA w sprawie Nord Stream 2 to wielkie zwycięstwo Angeli Merkel – oceniają niemieckie media. Zauważają, że kwestia gazociągu jest postrzegana jako przykład na to, że „Niemcy działają w pojedynkę, przedkładając swoje interesy gospodarcze nad potrzeby Ukrainy i Polski w zakresie bezpieczeństwa”.

„Dla kanclerz (Niemiec) Angeli Merkel, która obstawała przy projekcie mimo zaciętej krytyki (takiej postawy – PAP), porozumienie na ostatniej prostej jej kadencji jest triumfem i pokazuje, jak ważnym partnerem dla administracji (prezydenta USA Joe) Bidena są Niemcy. Administracja amerykańska poszła bowiem na rękę stronie niemieckiej, znosząc sankcje wobec gazociągu” – pisze portal tygodnika „Der Spiegel”.

„(…) Merkel stawia na swoim. Na kilka tygodni przed końcem swojej kadencji dociera z trudnym projektem do bezpiecznego portu; na spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem udało jej się najwyraźniej przekonać go raz na zawsze, że dalsze torpedowanie ukończonego w 98 procentach gazociągu bałtyckiego nie ma sensu” – pisze portal RND.

„Nord Stream 2 jest geopolitycznym instrumentem w repertuarze Kremla, pomaga finansować jego działania w kraju i za granicą i jeszcze bardziej uzależnia Niemcy (od rosyjskiej energii – PAP). Nigdy nie był to projekt czysto ekonomiczny, jak się często twierdzi. (Takie tłumaczenie) to była i jest bajka” – podkreśla dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Wiele krajów ma poważne wątpliwości co do Nord Stream 2 – pisze dziennik „Tagesspiegel”. „Zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej (…) rurociąg jest postrzegany jako niebezpieczny projekt geopolityczny, poprzez który Rosja chce rozszerzyć swoje wpływy, oraz jako przykład na to, że Niemcy działają w pojedynkę, przedkładając swoje interesy gospodarcze nad potrzeby Ukrainy i Polski w zakresie bezpieczeństwa” – ocenia.

„Die Welt” pisze z kolei, że „kompromis między Bidenem a Merkel nie jest tak naprawdę żadnym kompromisem, lecz podporządkowaniem sobie Amerykanów”. Kanclerstwo Merkel „kończy się prezentem pożegnalnym (…) dla (prezydenta Rosji) Władimira Putina”. „Jest on beneficjentem kompromisu, jaki Merkel zawarła z Bidenem w sprawie (…) Nord Stream 2” – wskazuje gazeta.

W środę wieczorem poinformowano, że USA i Niemcy osiągnęły porozumienie, które pozwala na dokończenie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 bez nakładania nowych sankcji ze strony USA. Tym samym zakończył się trwający od lat spór o Nord Stream 2 między rządem niemieckim a amerykańskim.

Po wyborach parlamentarnych w Niemczech 26 wrzreśnia Merkel pożegna się po 16 latach ze stanowiskiem kanclerza.

źródło PAP

Zobacz podobne

Akcja saperów w Gdyni

BS

Szczecin. Ostatnie testy prototypu systemu rozpoznawania i identyfikacji jednostek pływających ze strumieni wideo.

AB

The Ocean Race Europe Prologue w Gdyni. Trwa żeglarskie święto!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie