Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Naukowcy odkryli 19 tys. nieznanych wcześniej podwodnych gór i wulkanów

Dzięki danym satelitarnym naukowcy odkryli w oceanach i morzach na całym świecie około 19 tys. nieznanych wcześniej wulkanów i gór podwodnych.

Zespół oceanografów m.in. z Instytutu Oceanografii Scripps w USA, uczelni z Korei Południowej oraz Hawajów wykorzystał satelitarne dane radarowe do zmapowania podwodnych wzniesień.

Badania opublikowano w czasopiśmie „Earth and Space Science”.

Podobnie jak suche masy lądowe, dno oceanu ma zróżnicowany teren, a jego wyróżniającymi się cechami są góry, znane jako góry podwodne. Te nierówności terenu mogły powstać w wyniku ruchów płyt tektonicznych lub erupcji wulkanów.

Wcześniej za pomocą sonaru, który wykorzystuje fale dźwiękowe do wykrywania obiektów ukrytych pod wodą zmapowano tylko jedną czwartą dna oceanu. Spis sonarowy z 2011 roku wykazał ponad 24 tys. podwodnych,

Liczba i lokalizacja wszystkich pozostałych gór podwodnych pozostaje nieznana, co stwarza potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa transportu morskiego i utrudnia także oceanografom modelowanie przepływu wód w oceanach.

Aby wypełnić tę lukę w wiedzy, naukowcy wykorzystali radarowe dane satelitarne, mierząc stale zmieniający z powodu przyciągania grawitacyjnego poziom morza.

Naukowcy pobrali dane z kilku satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej, i odkryli, że mogą wykryć podwodne wzniesienia o wysokości zaledwie 1100 m, co jest dolną granicą tego, co stanowi górę podwodną.

Naukowcy przewidują jednak, że dzięki tej technologii będą w stanie oszacować wysokość małych podwodnych wulkanów z dokładnością do około 370 m.

Do tej pory naukowcy zmapowali zbiór gór podwodnych w północno-wschodnim Oceanie Atlantyckim, co może pomóc wyjaśnić ewolucję tzw. pióropuszy płaszcza, które zasilają ponad 100 wulkanów na Islandii. Te zaktualizowane mapy zapewnią również lepsze zrozumienie prądów oceanicznych i „upwellingów”, które występują, gdy woda z dna oceanu wzbija się w górę na powierzchnię.

źródło mat. prasowy/ fot.Getty Images

Zobacz podobne

Okręty wojenne wpłyną do szczecińskiego portu

BS

Port Gdynia. 2 maja Dzień Flagi RP

AB

Przed 29 laty zatonął prom Jan Heweliusz

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie