Polski Portal Morski
Aktualności

Kołobrzeg, Gdańsk, Mielno najchętniej wybieranymi miejscowościami na tegoroczne wakacje

Kołobrzeg, Gdańsk, Mielno, Jastrzębia Góra, Ostróda, Iława, Zakopane – to najpopularniejsze miejscowości tegorocznych wakacji – wynika z danych portalu rezerwacyjnego Travelist.pl.

„Podczas gdy w sezonie 2022 za noc w pokoju hotelowym rezerwujący musieli zapłacić średnio 531 zł, tak aktualnie kwota ta sięga 677 zł. W odniesieniu do 2019 roku różnica jest jeszcze bardziej drastyczna i wynosi aż 266 zł, co oznacza wzrost o 65 proc. I nic nie wskazuje na to, by tuż przed rozpoczęciem sezonu było taniej. Wręcz przeciwnie – średnie ceny na wakacje z miesiąca na miesiąc wciąż rosną” – wynika z danych portalu rezerwacyjnego Travelist.pl.

Jak zauważono, mimo to zainteresowanie wakacyjnymi pobytami jest aktualnie wyższe niż w ubiegłym roku – od stycznia do początku maja rezerwacji na lipiec i sierpień było o blisko 50 proc. więcej. Podkreślono, że wówczas wciąż jeszcze odczuwalne były skutki wybuchu wojny w Ukrainie. Ponadto część osób nadal czekała z planowaniem wakacji na ostatnią chwilę, licząc na obniżenie cen.

„Rosnące koszty mają również swoje odzwierciedlenie w długości pobytów – te są krótsze niż w minionych sezonach. W 2023 roku kupujący dokonują rezerwacji średnio na 5,44 dnia, natomiast w 2022 roku było to 5,61 dnia, a w 2019 roku – 6,17 dnia” – podano.

Według Travelist.pl rosnące koszty w kraju coraz częściej skłaniają użytkowników do „ucieczki” za granicę. „Rezerwacji u naszych południowych sąsiadów oraz przede wszystkim na Bałkanach z roku na rok mamy coraz więcej. W 2019 roku zaledwie 3 proc. klientów Travelist.pl za cel swoich wakacyjnych wyjazdów obierało międzynarodowe kierunki. W 2022 roku ich odsetek wzrósł do 7 proc., natomiast aktualnie kształtuje się na poziomie 10 proc. Trudno się temu dziwić, ponieważ za bardzo podobne pieniądze można zarezerwować pobyt w krajach, które kuszą nie tylko zbliżonymi cenami, ale też – co równie ważne – gwarancją pięknej pogody” – mówi Eliza Maćkiewicz z Travelist.pl.

Ci, którzy decydują się pozostać w kraju, najczęściej wybierają wybrzeże. Według danych Travelist.pl, wakacje nad Bałtykiem planuje spędzić aktualnie ponad 50 proc. klientów portalu, pomimo najwyższych cen w tym regionie – w szczycie sezonu średnio 710 zł kosztuje noc w pokoju hotelowym dla dwóch osób. Na zainteresowaniu tracą z kolei polskie góry – rezerwacji jest tam mniej niż w poprzednich latach.

„Choć ceny są nieco niższe niż nad Bałtykiem i średnio za pokój trzeba zapłacić 686 zł, na ten moment zaledwie 15 proc. naszych klientów planuje podróż na południe kraju. To spory spadek w porównaniu do wyników z 2019 i 2022 roku. Wówczas w analogicznym okresie rezerwacji tych było kolejno ok. 32 i 20 proc. – dodaje Maćkiewicz.

W ogólnym rozrachunku w pierwszej 10 miejscowości na wakacje znajdują się obecnie: Kołobrzeg, Gdańsk, Mielno, Jastrzębia Góra, Ostróda, Iława, Zakopane, Mrzeżyno, Szklarska Poręba i Ustka.

Nadal popularne są również terminy okołowakacyjne; rezerwując noclegi poza najgorętszym urlopowym okresem roku, można zaoszczędzić 20 proc. 

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Szansa dla miasta i rolnictwa. Elewarr liczy na rozwój portu morskiego

JK

4 maja 1940 r. ORP Grom ginie pod Narwikiem

MZ

Wypłynął z Gdyni i samotnie przepłynął dookoła świata. Wspominamy wyczyn Henryka Jaskuły

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie