Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Otwarcie tunelu w Świnoujściu jeszcze przed wakacjami

„20 czerwca ma zostać wydane pozwolenie na użytkowanie tunelu, co umożliwia jego otwarcie” – przekazał rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz. Z inwestycji mieszkańcy i turyści mają skorzystać jeszcze przed wakacjami.

– Pozwolenie na użytkowanie tunelu pod Świną, które umożliwi jego otwarcie, ma zostać wydane 20 czerwca – przekazał rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia Jarosław Jaz.

– Miastu zależy, aby otwarcie tunelu nastąpiła jak najszybciej po tym terminie – dodał. 

Według zapewnień Urzędu Miasta w Świnoujściu z inwestycji mieszkańcy i turyści mają skorzystać jeszcze przed wakacjami. 

W tym tygodniu przejazd pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem testowali ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Ratownicy sprawdzali m.in. stworzenia w tunelu korytarza życia. Wcześniej podobne przejazdy mieli także kierowcy z Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. 

Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m. Przeprawa pod cieśniną Świny ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, a tym samym zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów. Aby przedostać się na wyspę Uznam, teraz trzeba skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem. 

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżecie dokłada z własnego budżetu.

Źródło: PAP Fot.: UM Świnoujście Hanna Nowak – Lachowska

Zobacz podobne

Gdynia/ Prapremiera „Znaczy Kapitana” w adaptacji Pawła Huelle w Teatrze Miejskim

KM

Exalo Drilling z grupy PGNiG będzie wiercić u brzegów Tanzanii

BS

300 Kolumbijczyków ma pracować m.in. w firmach przetwórstwa rybnego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie