Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Porty

Rau o kolejnych sankcjach: planowany poszerzony zakaz wstępu dla rosyjskich statków do europejskich portów

W Brukseli minister spraw zagranicznych UE Zbigniew Rau mówił o 11. pakiecie sankcji UE wobec Rosji. Stwierdził, że jego przyjęcie się przeciąga, a obejmuje on m.in. rozszerzenie definicji statków, które są objęte zakazem wstępu do portów UE.

„Oczekiwałem, że decyzja (ws. 11. pakietu sankcji – PAP) będzie w drugiej połowie maja. Jesteśmy w drugiej połowie, ale rzecz się nieco przeciąga, dlatego, że pojawiają się nowe okoliczności. Sami jesteśmy gotowi rozszerzać listę sankcji chociażby indywidualnych” – powiedział.

Dodał, że istotną kwestią w poniedziałek była odpowiedzialność poszczególnych osób z Rosji, jak i firm, na co delegacja litewska zwracała uwagę, które są odpowiedzialne za wywóz ukraińskich dzieci do Rosji, ale także za wywóz dzieci przez Białoruś.

Zaznaczył, że to było połączone z apelem, aby wszystkie sankcji, które dotyczą Rosji, dotknęły także Białoruś. Wskazał, że Polska chce, aby na liście sankcyjnej były osoby odpowiedzialne za prześladowania Tartarów krymskich i wywózki ukraińskich dzieci.

Zaznaczył, że wszyscy czują, że czas przyjąć 11. pakiet sankcji i przejść do kolejnego transzy. „Wola zakończenia układania sankcji w 11. transzy jest. Na razie brak chyba zdecydowanego przywództwa, które sprowadziłoby się do wskazania ostatecznego terminu i zamknięcia tej kwestii” – powiedział.

W połowie kwietnia Polska przedstawiła w Brukseli propozycję nowego zestawu sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę.

W dokumencie, który widziała PAP, Polska proponuje m.in. nałożenie dalszych sankcji na energetykę (zakaz importu ropy północnym odcinkiem ropociągu Przyjaźń oraz wprowadzenie mechanizmów kompensacyjnych za ropę z Rosji nieobjętą unijnym embargiem), zakaz importu diamentów z Rosji, zakaz świadczenia usług teleinformatycznych podmiotom z Federacji Rosyjskiej oraz zaostrzenie przepisów kontroli eksportu towarów i technologii podwójnego zastosowania.

„Polska wspólnie z aliantami ponownie składa propozycje ambitnych sankcji, sektorowych, handlowych, wymierzonych w rosyjskie instytucje, zbrodniarzy, oligarchów i propagandzistów. (…) Będziemy wraz z naszymi koalicjantami pracowali nad uzyskaniem jednomyślności wśród unijnej 27-ki” – powiedział wtedy PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Polska domaga się m.in. objęcia sankcjami rosyjskiej energii nuklearnej, wprowadzenia zakazu import aluminium z Rosji, rozszerzenie definicji statków, które są objęte zakazem wstępu do portów UE, odcięcia Gazprombanku od systemu SWIFT i zamrożenia aktywów kolejnych rosyjskich banków oraz wprowadzenia zakaz wywozu banknotów USD z Unii Europejskiej do Rosji.

Postulat Polski to też umieszczenie na listach sankcyjnych kolejnych osób i podmiotów, które wspierają agresję Rosji wobec Ukrainy.

Przyjęcie sankcji przez Unię Europejską wymaga jednomyślności 27 państw członkowskich.

Źródło: PAP Fot.: Alexxx Malev/Flickr, CC BY-SA 2.0

Zobacz podobne

70. operacja STS na Bałtyku

KD

Testy systemów. Zbliża się otwarcie tunelu w Świnoujściu 

KM

Komisja sejmowa przyjęła poselski projekt noweli ustawy Prawo wodne

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie