Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Arabia Saudyjska głównym dostawcą ropy do Polski. Zastąpiła Rosję

Arabia Saudyjska zastąpiła Rosję jako główny dostawca ropy naftowej do Polski – podał NBP w raporcie poświęconym bilansowi płatniczemu w II kwartale.

NBP podał, że w sumie dostawy rosyjskich paliw w największej mierze zastąpił import z Arabii Saudyjskiej, Danii oraz Norwegii. 

Według NBP dostawy z Bliskiego Wschodu stanowiły w II kwartale 2023 r. 49,0 proc. importu ropy.

NBP napisał, że duży wzrost importu nastąpił także z Danii, co wynikało z dostaw gazu przez rurociąg Baltic Pipe uruchomionych w IV kwartale 2022 r.

NBP podaje, że w analizowanym okresie ponad dwukrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła wartość importu z Norwegii. Przyczynił się do tego wzrost znaczenia Norwegii w imporcie ropy naftowej (34,0 proc. wolumenu dostaw w II kwartale 2023 r.), a także dostawy gazu ziemnego i produktów naftowych.

Import paliw

W II kwartale najszybciej spadała wartość importu paliw oraz towarów zaopatrzeniowych – podał również NBP.

NBP podaje, że obniżenie się wartości importu paliw związane było ze spadkiem ich cen. Ceny importu w tej kategorii w II kwartale 2023 r. były o 29,1 proc. niższe w porównaniu z 2022 r., silnie wpływając na ogólny wskaźnik cen importu. Według danych statystyki handlu zagranicznego najsilniej obniżyły się ceny produktów naftowych (spadek o 35,5 proc. rdr), węgla (o 31,3 proc.), energii elektrycznej (o 18,3 proc.) i ropy naftowej (o 12,2 proc.).

Według NBP jednocześnie utrzymała się wzrostowa tendencja wolumenu importu paliw.

„Złożył się na to przede wszystkim znacznie wyższy w porównaniu z rokiem poprzednim import węgla oraz produktów naftowych. Wyższy o blisko 8,0 proc. rdr był także import ropy naftowej” – napisał NBP.

źródło: polskieradio24.pl / zdjęcie poglądowe: envato.elements

Zobacz podobne

Trzy samochodowce japońskiego armatora remontowane równocześnie w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

Autor

Modernizacja  stoczni „Gryfia”

KM

Zbiornik Rzeszów pomieści więcej wody

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie