Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Jest decyzja ws. lokalizacji Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia

Port Gdynia w ostatnich dniach otrzymał decyzję środowiskową dla Portu Zewnętrznego. Oznacza to, że procedura zmierzająca do wybudowania w Gdyni nowego, sztucznego pirsu posuwa się do przodu.

Pomorski Urząd Wojewódzki poinformował w piątek o rozpoczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji w zakresie budowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia.

Naukowcy nie znaleźli przeciwwskazań do realizacji jednej z największych inwestycji w historii portu.

„Wojewoda Pomorski zawiadamia, że zgodnie z art. 4 ust. 1 u.i.p.z., na wniosek Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni (…), zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy portu zewnętrznego dla przedsięwzięcia pn.: +Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia wraz z komunikacyjnym układem drogowo-kolejowym+ (…)” – czytamy w obwieszczeniu wojewody z 26 maja 2023 roku.

„W związku z powyższym informuję strony postępowania, że mogą składać wnioski, uwagi lub zastrzeżenia dotyczące przedmiotowej sprawy, a przed wydaniem decyzji mogą się wypowiedzieć co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Wyżej wymienione dokumenty należy kierować do Wydziału Infrastruktury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, 80-810 Gdańsk ul. Okopowa 21/27, a z aktami sprawy można się zapoznać w siedzibie urzędu, po telefonicznym uzgodnieniu terminu pod nr tel. 58 30-77-327” – podano.

„Jednocześnie informuję, że w przypadku zbycia/przeniesienia własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, objętych przedmiotowym wnioskiem, po doręczeniu niniejszego zawiadomienia, zbywca i nabywca zobowiązani są zgłosić Wojewodzie Pomorskiemu dane nowego właściciela lub użytkownika wieczystego. Brak dokonania takiego zgłoszenia i prowadzenie postępowania bez udziału nowego właściciela lub użytkownika wieczystego nie stanowi podstaw do wznowienia postępowania” – napisano w obwieszczeniu.

Port Zewnętrzny ma powstać jako inwestycja realizowana w procedurze partnerstwa publiczno-prywatnego. Jej celem jest m.in. umożliwienie obsługi w Porcie Gdynia kontenerowych statków o długości ponad 400 metrów oraz zanurzeniu do 16 metrów.

W Porcie Gdynia w 2022 roku przeładowano ogółem 28,2 mln ton ładunków, co stanowi wzrost o ok. 5,6 proc. w stosunku do roku 2021.

źródło PAP/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

Obajtek: obniżamy ceny paliw i nadal będziemy to robić

BS

Wycieczkowiec „Le Bellot” zainaugurował sezon turystyczny w Porcie Gdańsk

AB

Wycieka paliwo ze 100-letniego wraku leżącego na dnie Bałtyku

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie