Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Budowa fregaty Miecznik zgodnie z planem

Budowa fregaty Miecznik postępuje zgodnie z harmonogramem, program przyczynia się do zmian w Stoczni Wojennej – powiedział dyrektor programu Miecznik Cezary Cierzan, który wziął w czwartek w Warszawie udział w Forum Bezpieczeństwa Morskiego.

Przypomniał, że w programie zakładającym dostarczenie Marynarce Wojennej trzech jednostek, na sierpień br. zaplanowano cięcie pierwszych blach. W najbliższych dniach ma zostać przedstawiona aktualizacja programu dotycząca przyspieszenia ukończenia dwóch kolejnych okrętów.

„Program realizujemy zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z zamawiającym – Agencją Uzbrojenia. Obecnie przechodzimy do etapu budowy, formalizujemy pewne uzgodnienia z AU, ale prace trwają nieprzerwanie od dwóch lat – zaznaczył Cierzan.

„W sierpniu rozpoczynamy etap budowy symbolicznym paleniem pierwszych blach. W pierwszym kwartale 2024 roku planujemy położenie stępki – dwóch już przygotowanych dużych sekcji dennych, w roku 2026 pierwszy okręt powinien być na wodzie i rozpocząć próby, badania i odbiory, aby w roku 2028 podnieść na nim banderę i w 2029 roku zakończyć końcowe badania np. uzbrojenia rakietowego – tych testów nie może przeprowadzić przemysł” – dodał. Zauważył, że okręt klasy fregaty składa się z ok. pół miliona elementów, między którymi zachodzi ok. 20 mln powiązań.

Podkreślił, że państwo polskie nigdy w historii nie dysponowało tak silnym systemem walki, jakim będzie Miecznik, a przewidziane dla fregaty systemy rozpoznania i uzbrojenia pozwalają obserwować i zwalczać cele na wodzie, pod wodą, w powietrzu i na lądzie. Zwrócił też uwagę na korzyści przemysłowe związane z programem jak budowa nowej hali budowy kadłubów w należącej do PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.

Sensory Miecznika mają się składać z kilku warstw, od bardzo krótkiego zasięgu do radaru o zasięgu przekraczającym 400 km.

Wielowarstwowy będzie także system walki. Głównym systemem uzbrojenia będzie uniwersalna wyrzutnia pionowego startu rakiet różnego typu, w tym również pocisków manewrujących. Okręt będzie uzbrojony w przeciwlotnicze rakiety CAMM brytyjskiego oddziału grupy MBDA o zasięgu od 25 km, przez 45 km po – będące w fazie koncepcyjnej – pociski o zasięgu powyżej 100 km. Na Mieczniku znajdą się także armaty o zasięgu 40 km i pociski przeciwokrętowe zdolne razić na odległość 200 km.

Jednostka będzie wyposażona w cztery generatory prądu o mocy 5 MW, napędzać ją będą cztery silniki Diesla, będzie na niej można zaokrętować 190 osób można zaokrętować, a maksymalna wyporność wyniesie 7000 ton. Maksymalna prędkość to 26 węzły, marszowa 12 węzłów.

Na fregatach mają też bazować śmigłowce.

Fregata Miecznik powstaje we współpracy z rządem i przemysłem Wielkiej Brytanii. Umowa między Inspektoratem Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r. Obecny harmonogram zakłada dostawę trzech okrętów do roku 2033. 

Źródło PAP

Zobacz podobne

W. Brytania/ Minister: badamy okoliczności zajęcia przez Francję naszego trawlera

BS

Kolejne dwa statki z produktami rolnymi wypłynęły z Ukrainy

KM

PKN Orlen do 2030 r. wyda 47 mld zł na inwestycje energetyczne, głównie offshore

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie