Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Historyczna dostawa. Amerykańskie czołgi Abrams już w szczecińskim porcie

Do szczecińskiego portu zawinął statek z Abramsami na pokładzie. Dziś przekazanie pierwszych 14. amerykańskich czołgów, które Polska kupiła na mocy umowy zawartej w styczniu.

Są to pierwsze zakupione przez Polskę czołgi, które dotarły do naszego kraju. Rozładunek odbywać się będzie przy nabrzeżu fińskim. Ze względu na skomplikowaną procedurę, może to potrwać nawet ponad dobę.

– W moim przekonaniu, to najlepszy czołg na świecie, zdecydowanie góruje nad innymi – opancerzeniem, siłą ognia i zdolnością oceny sytuacyjnej. Muszę powiedzieć, że jest obecnie kilka super nowoczesnych czołgów na rynku, natomiast z całą pewnością Abrams, dzięki swoim możliwościom oraz ciągłemu rozwojowi, za każdym razem kiedy na rynek wychodzą jego kolejne wersje deklasują konkurencję – podkreśla Smoliński.

14 czołgów to kompania. Abramsy mają zastąpić czołgi radzieckiej konstrukcji, które Polska przekazała Ukrainie. 

– Chyba najlepszy, owiany swego rodzaju tajemnicą pancerz tej jednostki, z użyciem uranu… Sama jego masa wskazuje na to, jak jest odporny, z drugiej strony pomimo tak potężnej masy, dysponuje on bardzo dużymi zapasami mocy. Krótko mówiąc jest bardzo mobilny i szybki – dodaje Smoliński.

Uzbrojone w armatę 120 mm czołgi mają wypełnić lukę po przekazaniu sprzętu pancernego Ukrainie. Umowę na 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzęt towarzyszący minister Błaszczak zatwierdził w styczniu br. To pierwsze z Abramsów, zamówionych przez Polskę, która wcześniej kupiła też 250 czołgów w najnowszej wersji.

Wartość umowy to ok. 1,4 mld dolarów netto, z czego blisko 200 mln USD pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu przewidziano na lata 2023-24. Czołgi, używane wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej USA, przechodzą szczegółowy przegląd, są przystosowywane do polskich wymagań i dostarczane z wyzerowanymi przebiegami. W tym roku będą jeszcze dostarczone dwie kolejne kompanie, czyli w sumie 28 wozów.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: MON

Zobacz podobne

Inwestycje w przyszłość Portu Gdynia – nowe falochrony

KM

MRiRW: dążymy do tego, by objąć wsparciem armatorów rybołówstwa, którzy nie otrzymali go w 2020 r.

BS

 Wygrana bitwa Polaków o strategiczny Port

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie