Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Historyczna dostawa. Amerykańskie czołgi Abrams już w szczecińskim porcie

Do szczecińskiego portu zawinął statek z Abramsami na pokładzie. Dziś przekazanie pierwszych 14. amerykańskich czołgów, które Polska kupiła na mocy umowy zawartej w styczniu.

Są to pierwsze zakupione przez Polskę czołgi, które dotarły do naszego kraju. Rozładunek odbywać się będzie przy nabrzeżu fińskim. Ze względu na skomplikowaną procedurę, może to potrwać nawet ponad dobę.

– W moim przekonaniu, to najlepszy czołg na świecie, zdecydowanie góruje nad innymi – opancerzeniem, siłą ognia i zdolnością oceny sytuacyjnej. Muszę powiedzieć, że jest obecnie kilka super nowoczesnych czołgów na rynku, natomiast z całą pewnością Abrams, dzięki swoim możliwościom oraz ciągłemu rozwojowi, za każdym razem kiedy na rynek wychodzą jego kolejne wersje deklasują konkurencję – podkreśla Smoliński.

14 czołgów to kompania. Abramsy mają zastąpić czołgi radzieckiej konstrukcji, które Polska przekazała Ukrainie. 

– Chyba najlepszy, owiany swego rodzaju tajemnicą pancerz tej jednostki, z użyciem uranu… Sama jego masa wskazuje na to, jak jest odporny, z drugiej strony pomimo tak potężnej masy, dysponuje on bardzo dużymi zapasami mocy. Krótko mówiąc jest bardzo mobilny i szybki – dodaje Smoliński.

Uzbrojone w armatę 120 mm czołgi mają wypełnić lukę po przekazaniu sprzętu pancernego Ukrainie. Umowę na 116 czołgów M1A1 Abrams oraz sprzęt towarzyszący minister Błaszczak zatwierdził w styczniu br. To pierwsze z Abramsów, zamówionych przez Polskę, która wcześniej kupiła też 250 czołgów w najnowszej wersji.

Wartość umowy to ok. 1,4 mld dolarów netto, z czego blisko 200 mln USD pokrywa strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Dostawy czołgów i pozostałego sprzętu przewidziano na lata 2023-24. Czołgi, używane wcześniej przez Korpus Piechoty Morskiej USA, przechodzą szczegółowy przegląd, są przystosowywane do polskich wymagań i dostarczane z wyzerowanymi przebiegami. W tym roku będą jeszcze dostarczone dwie kolejne kompanie, czyli w sumie 28 wozów.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: MON

Zobacz podobne

Jeszcze cztery gazowce przypłyną do terminala LNG w Świnoujściu do końca tego roku

BS

Droga S3 jako droga życia dla portu

KM

Jest wniosek o ustalenie lokalizacji elektrowni jądrowej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie