Polski Portal Morski
Aktualności Inne Żegluga

Otwarcie sezonu żeglarskiego i odsłonięcie tablicy admirała Unruga

Maj obfity jest w różnego rodzaju wydarzenia. To czas licznych uroczystości państwowych, ale nie tylko – to także moment na rozpoczęcie morskich przygód. 3 maja, w YACHT KLUBIE POLSKI GDYNIA, uroczyście otwarto klubowy i pomorski sezon żeglarski. Ponadto odsłonięto tablicę upamiętniającą admirała Józefa Unruga.

Żeglarstwo jest nieodłącznym elementem Gdyni – to właśnie tutaj organizowane są liczne zawody i wydarzenia związane ze sportami wodnymi. Uroczysta inauguracja sezonu jest świetną okazją do rozmów i integracji całego środowiska związanego z żeglarstwem. W ramach tegorocznych uroczystości, podnesiono banderę w Marinie Yacht Park na flagsztoku żaglowca ,,Generał Zaruski” oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą admirała Józefa Unruga.

,,100 lat dla Polski”

YACHT KLUB POLSKI GDYNIA jest jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych klubów żeglarskich w Polsce. Stowarzyszenie oficjalnie powstało 10 grudnia 1924 r., a więc w tym roku przypada równo setna rocznica funkcjonowania. Początkowo siedziba mieściła się w Warszawie, lecz żeglarze założyli także Oddział Morski w Gdyni. Jednak dopiero po kilku latach, bo w 1928 r., gdyński oddział uzyskał samodzielność, wtedy na jego czele stanął Józef Unrug – dowódca floty w Gdyni. Przez kolejne lata dostrzegalny był istotny rozwój, który został przerwany przez wybuch II wojny światowej. Obecnie uznawany jest za jeden z najbardziej popularnych, a przy tym kształcących na najwyższym poziomie żeglarzy, yacht klub w Polsce.

– Jest to dla nas szczególna uroczystość – przyznał Marek Stawiszyński, komandor Yacht Klubu Gdynia. – Chcemy ten jubileusz świętować przez cały 2024 rok.

Zasłużony dla Gdyni – admirał Józef Unrug

Józef Unrug urodził się 7 października 1884 roku w Brandenburgu. Bez wątpienia, jest jednym z bohaterów polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 roku był dowódcą Floty w Gdyni, a 24 sierpnia 1939 roku został dowódcą Obrony Wybrzeża, którą kierował do 2 października. Po kapitulacji przebywał w obozach jenieckich, konsekwentnie odmawiając współpracy z Niemcami. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Zmarł w nocy z 28 lutego na 1 marca 1973 r. w Domu Polskim w Lailly-en-Val koło Orleanu.
(źródło: Pomorski Związek Żeglarski)

źródło: https://www.gdynia.pl/ / fot. Yacht Klub Polski Gdynia / PZŻ

Zobacz podobne

Rozmowy z Bułgarią o szlaku Via Carpatia, projekcie Rail Carpatia i Pakiecie Mobilności

KM

OPEC+ redukuje wydobycie ropy naftowej

KM

Prof. Henryk Śniegocki prezesem Polskiego Rejestru Statków

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie