Polski Portal Morski
Aktualności Historia Inne

ORP BŁYSKAWICA W OBRONIE COWES

Nocą z 4 na 5 maja nad miasto nadleciały formacje bombowców Luftwaffe. Celem głównym nalotu był zlokalizowany w East Cowes/Cowes od XIX wieku kompleks stoczniowy J. Samuel White. W okresie poprzedzającym II wojnę światową budowano tutaj, głównie na eksport, okręty średniej wielkości (do klasy niszczyciela) m.in. na polskie zamówienie OORP Grom i Błyskawica. Produkcję zintensyfikowano tuż przed i podczas wojny. 

ORP Błyskawica przyszedł do Cowes na remont po uszkodzeniach odniesionych podczas sztormu na północnym Atlantyku. Dowódca kmdr Wojciech Francki, przeczuwając zagrożenie wstrzymał rutynowe wyokrętowanie przed remontem amunicji. Dzięki temu artyleria przeciwlotnicza okrętu natychmiast mogła skutecznie wzmocnić obronę miasta. Nalot wyrządził znaczne starty w mieście, nie spowodował jednak istotnych zniszczeń wyłączających pracę stoczni. Załoga naszego niszczyciela aktywnie włączyła się w akcję ratowniczą, marynarze uczestniczyli w gaszeniu pożarów, nieśli pomoc poszkodowanym. Zginęło w nalocie ok. 70 mieszkańców miasta.

Szczególnie wyróżniający się mat Zdzisław Dutkiewicz odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Stanowi dzisiaj cenny eksponat wystawy stałej w MMW.


Corocznie, w rocznicę, pamięć ofiar nalotu i udziału naszych marynarzy w obronie miasta honorowana jest uroczystością z udziałem władz Cowes i East Cowes, organizacji kombatanckich, delegacji załogi ORP Błyskawica i Muzeum Marynarki Wojennej. Działa tutaj aktywne Stowarzyszenie Friends of the ORP Błyskawica Society. A w 2004 roku jeden z placów w mieście otrzymał nazwę Francki Place.

źródło/fot: MMW

Zobacz podobne

Port Gdynia. Demontaż Bühlera na Nabrzeżu Indyjskim

AB

Magia fatamorgany: „pływające miasto” z 12 wieżowcami widziane z wybrzeża Barcelony

BS

Jacek Sadaj nowym prezesem portu w Gdyni

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie