Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

GAZ-SYSTEM dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.

GAZ-SYSTEM sfinansuje budowę drogi oraz uruchomienie komunikacji autobusowej do samej plaży w okolicy Podziemnego Miasta oraz przekaże środki finansowe na dopłaty do biletów na rejsy białej floty do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej. Porozumienie w sprawie realizacji tych rozwiązań podpisali: Marcin Chludziński, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM, Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM oraz Janusz Żmurkiewicz, Prezydent Miasta Świnoujście, w obecności Anny Łukaszewskiej-Trzeciakowskiej, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Zbigniewa Boguckiego, Wojewody Zachodniopomorskiego. 

Działania ustanowione w porozumieniu obejmują miesiące wakacyjne oraz wrzesień bieżącego roku. Koszt realizacji wypracowanych wspólnie rozwiązań zostanie poniesiony przez GAZ-SYSTEM i wyniesie ponad 1 mln złotych.  Podpisane porozumienie obejmuje rozwiązania tymczasowe, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców prawobrzeżnego Świnoujścia spółka GAZ-SYSTEM i miasto Świnoujście będą  pracowali nad rozwiązaniami długoterminowymi. Jednocześnie realizacja porozumienia z września 2022 r. została zawieszona.

Zakres podpisanego porozumienia
GAZ-SYSTEM utwardzi drogę leśną prowadzącą na plażę w okolicach Podziemnego Miasta. Prace będą wykonywane na drugim odcinku (do samej plaży). Pierwszy wykonano jeszcze przed długim weekendem majowym. Dodatkowo spółka przeprowadzi utwardzenie nieużytków i części plaży pod plac manewrowy dla pojazdów ratunkowych i miejsca  pod stojaki rowerowe. Po stronie spółki jest również zakup stojaków, ławeczek, a także urządzeń zaplecza sanitarnego (kosze na nieczystości oraz przenośne toalety), których utrzymanie będzie należało do miasta. 

Mieszkańcy i turyści będą mogli dojechać z Warszowa do plaży autobusami Komunikacji Miejskiej. Na uruchomienie nowej linii spółka przeznaczy 150 tysięcy złotych. Przejazdy będą biletowane, zgodnie z zasadami Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. 

W porozumieniu zadbano także o zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania przez mieszkańców miasta oraz przez turystów z nabrzeża GPK w celu dotarcia do Latarni Morskiej oraz Fortu Gerharda. Oprócz ustawienia barierek ochronnych, wykonania oznakowania dla ruchu turystycznego oraz montażu ławek dla turystów.

GAZ-SYSTEM dofinansuje bilety na rejsy statkami przez trzy najbliższe miesiące, zapewniając tym samym dostęp do zabytków. W tej kwestii GAZ-SYSTEM będzie współpracował z Fundacją Karola Rafała Estreichera z siedzibą w Świnoujściu. Dopłata finansowa ma być ustalona na poziomie zapewniającym możliwie najniższy koszt biletów za rejsy. 

źródło: gaz-system/ fot. https://www.facebook.com/latarniaswinoujscie/photos

Zobacz podobne

Dar Młodzieży zawitał do Rouen we Francji

BS

Prokuratura federalna wszczyna śledztwo w sprawie wycieków z gazociągów Nord Stream

BS

FREMM po raz pierwszy w Polsce

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie