Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym

W czwartek w godzinach porannych rosyjski samolot wojskowy zrzucił bombę burzącą na ukraińską Wyspę Węży na Morzu Czarnym; stało się to zaledwie pięć dni po wizycie na tej wyspie prezydenta naszego kraju Wołodymyra Zełenskiego – poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem dowództwa operacyjnego Południe ukraińskiej armii.

Zełenski udał się na Wyspę Węży 8 lipca, w 500. dniu rosyjskiej agresji na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Przywódca uczcił tam pamięć wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.

Wyspa Węży to niewielka wysepka o powierzchni 0,17 km kw. znajdująca się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju, przy granicy Ukrainy z Rumunią. Wojska rosyjskie zajęły ten obszar w początkowej fazie inwazji na Ukrainę. Następnie, według strony ukraińskiej, rozmieściły tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Wojska ukraińskie odbiły wyspę w czerwcu 2022 roku.

24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wyspa stała się celem ataku. Wydarzenie to zostało szeroko nagłośnione, gdy pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak załoga rosyjskiego krążownika Moskwa nakazuje ukraińskim żołnierzom poddanie się. W odpowiedzi usłyszała: „Rosyjski okręcie wojenny, p… się!”. Odpowiedź ta stała się wiralem. 

Źródło/PAP/fot.polskieradio24.pl

Zobacz podobne

Okręt ORP Tadeusz Kościuszko będzie dostępny dla zwiedzających w porcie w Rotterdamie

AZ

Portugalia/ Rząd szacuje koszt budowy gazociągu do Europy Środkowej na 244 mln euro

BS

Lodołamacze na Wiśle

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie