Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Świnoujście. Zmieniono strefę ochronną wokół terminala LNG

Wojewoda zachodniopomorski wydał rozporządzenie modyfikujące strefę ochronną wokół terminala LNG w Świnoujściu. Zmiana zapewni przejście pieszym i przejazd rowerzystom ze świnoujskiego Warszowa do plaży.

Zmiana spowoduje udostępnienie dla ruchu pieszego i rowerowego ścieżki pieszo-rowerowej na wiadukcie, a następnie przy ulicy Ku Morzu do zjazdu w drogę leśną prowadzącą do Podziemnego Miasta. Pozwoli to połączyć szlak rowerowy R-10 od ul. Barlickiego z drogą na plażę, przygotowaną przez spółkę Gaz-System.

„Zapewnienie bezpieczeństwa wokół terminala LNG stanowi priorytet, jednak nie można zapominać o bezpieczeństwie mieszkańców i turystów, którzy przemieszczają się pieszo lub rowerem z Warszowa, w kierunku drogi przy Podziemnym Mieście, prowadzącej na plażę” – wskazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

„Wypracowane rozwiązanie pozwala zachować zarówno kwestie bezpieczeństwa gazoportu, jak i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom świnoujścian i samorządu miasta” – podkreślił.

Rozporządzenie zostało podpisane 13 lipca i wejdzie w życie w piątek 14 lipca 2023 r. Zmiana była możliwa po uzyskaniu pozytywnej opinii Straży Granicznej i braku sprzeciwu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zmiana granic strefy umożliwia również realizację porozumienia pomiędzy Świnoujściem a spółką Gaz-System, dotyczącego utwardzenia alternatywnej drogi pieszo-rowerowej prowadzącej od ul. Ku Morzu do Podziemnego Miasta, a następnie do plaży. W ramach porozumienia spółka zobowiązała się też do uruchomienia komunikacji autobusowej do samej plaży w okolicy Podziemnego Miasta oraz przekazania środków finansowych na dopłaty do biletów na rejsy białej floty do Fortu Gerharda i Latarni Morskiej.

W kwietniu br. decyzją wojewody zachodniopomorskiego ustanowiona została 200-metrowa ochronna strefa wokół terminalu LNG. W jej zasięgu znalazła się ul. Ku Morzu, prowadząca do Fortu Gerharda i latarni morskiej, co uniemożliwiło mieszkańcom i turystom dostęp do tych atrakcji i do plaży na Warszowie.

Źródło/PAP/fot.TVPInfo.pl

Zobacz podobne

Nie wrzucaj śmieci do rzeczki. Chrońmy przyrodę. Szukamy autora rysunkowego

BS

Szacowany przez Orlen budżet projektu farmy wiatrowej na Bałtyku to 4,73 mld euro

PL

RCB ostrzega przed neutralizacją niewybuchów zalegających w Zatoce Gdańskiej

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie