Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wiceminister Ociepa o roli Odry

Zdaniem wiceministra obrony Marcina Ociepy, nadal nie wykorzystujemy możliwości związanych z posiadaniem rzeki Odry. Należy w inteligentny sposób powiązać potencjał Odry z potencjałem zakładów i uczelni leżących w jej sąsiedztwie – ocenił Ociepa.

W piątek wiceminister obrony Marcin Ociepa, wspólnie z grupą przedstawicieli przemysłu i nauki, uczestniczył w rejsie barką po Odrze w rejonie Kędzierzyna-Koźla. Podczas spotkania omawiano m.in. kwestie związane z szansami wykorzystania Odry dla budowy gospodarki kraju.

„Zanim zostałem wiceministrem obrony, przez dwa lata jako wiceminister zajmowałem się przemysłem i innowacjami. Dlatego z całą odpowiedzialnością mogę dzisiaj powiedzieć, że bez silnej gospodarki i bez innowacji nie będzie silnej armii” – powiedział Ociepa.

Pochodzący z Opola polityk przypomniał, że jeszcze niedawno mieszkańcy stolicy regionu często widzieli płynące Odrą barki. Jak powiedział, istnieje potrzeba przywrócenia Odrze dawnej roli szlaku transportowego, z którego korzystać będą nie tylko mieszkańcy regionu, ale i województw ościennych oraz w ramach współpracy transgranicznej – przedsiębiorcy z Czech – poszukujący szlaków łączących ich z Bałtykiem.

„Należy w inteligentny sposób powiązać potencjał Odry z potencjałem zakładów i uczelni leżących w jej sąsiedztwie. Myślę tu nie tylko o zakładach azotowych w Kędzierzynie-Koźlu, ale i innych firm z terenu szeroko rozumianego Górnego i Dolnego Śląska” – powiedział Ociepa.

W ocenie zarówno Ociepy, jak i obecnych na spotkaniu przedstawicieli nauki, już w najbliższym czasie istnieje szansa na realne wykorzystanie jako paliwa w transporcie wodoru, a w procesie tym mogą uczestniczyć położone przy Odrze firmy branży chemicznej i naukowcy z trzech śląskich województw.

źródło: PAP / fot. lkusmierek/Shutterstock

Zobacz podobne

USA/ Wysłannik USA ds. NS2: Rosja używa gazu jako broni, Niemcy muszą się temu przyglądać

KM

PKN ORLEN: Polska ma szansę zostać liderem technologii wodorowej w Europie

KM

Hiszpania: okręt logistyczny Ysabel z bronią dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie