Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty

Zboże, które trafia do Portu Gdańsk, jest poddawane badaniom jakościowym

Port Gdańsk sukcesywnie oddaje do użytku nowe miejsca postojowe dla samochodów ciężarowych. W sumie na terenie portu jest już 850 tzw. punktów odstawczych. A będzie jeszcze więcej. W czterech miejscach postojowych (przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej) są rozlokowane rakorafy, urządzenia do pobierania próbek zbóż. By badania ziarna mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu, ZMPG S.A. postawił lekkie hale namiotowe. Próbki pobierane są 24 godziny na dobę.

W ciągu pierwszego półrocza br. przez Port Gdańsk wyeksportowano prawie 1,4 mln ton zboża (zwłaszcza kukurydzy), co stanowi wzrost o 52 proc. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego.

Ze względu na większe potrzeby związane z transportem zboża do portu, w dwóch dodatkowych punktach zostały umieszone nowe rakorafy J.S. Hamilton. Kierowcy samochodów ciężarowych, w celu wykonania badań jakości zboża mogą podjechać na plac buforowy przy ul. Ku Ujściu i Budowniczych Portu Północnego. Tam czekają na nich pracownicy laboratorium J.S. Hamilton.

W sumie na terenie Portu Gdańsk próbki zbóż pobierane są w czterech lokalizacjach – miejsca postojowe dla ciężarówek przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu, Śnieżnej, Załogowej. Jest to odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie wśród eksporterów zbóż.

– Operatorzy są w stanie obsłużyć więcej samochodów, zostały bowiem zredukowane kolejki oczekujących kierowców – wyjaśnia Łukasz Malinowski, prezes Portu Gdańsk.

Port Gdańsk jest jedynym portem, który posiada zadaszone rakorafy. Dzięki temu badanie ziarna może odbywać się w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Jak działa rakoraf? Urządzenie służy do automatycznego poboru próbek zbóż z otwartych naczep samochodowych. Do ładunku wprowadzona jest sonda, próbka zostaje wtłoczona do wewnętrznej komory, gdzie jest transportowana przez strumień powietrza elastycznym przewodem do pojemnika. Następnie próbki transportowane są do laboratorium. Materiał do badań może być pobierany z dowolnego miejsca i głębokości naczepy, co dodatkowo zapewnia większą precyzję wyników.

Źródło mat. prasowy

Zobacz podobne

Ukraina/ Minister energetyki rozmawiał w Brukseli o umowie Węgier z Gazpromem

JJ

Rosja/ Naukowcy: wyciek ropy na Morzu Czarnym może być 400 razy większy, niż sądzono

JJ

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 r.

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie