Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

PERN gotowy na wprowadzenie na rynek benzyny 95 E10; spółka zainwestowała prawie 3 mln zł w laboratoria

PERN zainwestował prawie 3 mln zł w swoje laboratoria, aby przygotować się do wprowadzenia na rynek z początkiem 2024 r. benzyny 95 E10, która zawiera więcej bioetanolu niż w obecna benzyna 95 E5. Jak podała spółka, jej laboratoria przeprowadziły już szereg testów kontrolnych.

„Prawie 3 mln zł zainwestował już PERN w swoje laboratoria, aby przygotować się na ważną zmianę na rynku paliw, jaka czeka nas od 2024 roku. Chodzi o wdrożenie nowego formatu benzyny – 95 E10, który zawiera więcej bioetanolu niż w obecna benzyna 95 E5” – poinformowała w środę spółka.

PERN przypomniał jednocześnie, że „wdrożenie formatu benzyny 95 E10 nastąpi od 1 stycznia 2024 r.”. Spółka wyjaśniła przy tym, że podstawowa różnica między benzyną 95 E5 a 95 E10 „polega na zwiększonej zawartości bioetanolu, alkoholu etylowego, z maksymalnych 5 proc. obecnie do maksymalnie 10 proc. w nowym formacie”.

Jak podkreślono w informacji, „laboratoria PERN przeprowadziły już szereg testów kontrolnych, których celem było przygotowanie do wdrożenia nowego produktu”. „Zostały zweryfikowane kwestie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w procesie logistycznym, aby zagwarantować wysoką jakość produktu” – zaznaczyła spółka.

Jednocześnie PERN podkreślił, że inwestycje spółki w laboratoria oznaczają większe bezpieczeństwo klientów odbierających paliwa z jej baz, a w efekcie również bezpieczeństwo kierowców na stacjach paliw.

„Rolą laboratoriów PERN jest monitorowanie jakości paliwa wprowadzanego do obrotu przez bazy PERN, tak aby było w 100 proc. zgodne z wymaganiami” – powiedział prezes spółki Mirosław Skowron, cytowany w jej komunikacie.

Jak dodał, przygotowania PERN do wprowadzenia na rynek paliw z początkiem 2024 r. benzyny 95 E10 wiązało się m.in. z koniecznością doposażenia laboratoriów spółki w specjalistyczną aparaturę chromatograficzną o szerszym zakresie pomiarowym oraz wyższej wydajności.

PERN przypomniał, że posiada 11 laboratoriów, w tym 8 paliw i 3 ropy naftowej.

Laboratoria w bazach surowcowych w Adamowie i Miszewku Strzałkowskim oraz w Terminalu Naftowym w Gdańsku zajmują się badaniami ropy naftowej transportowanej i magazynowanej w systemie spółki, w celu określenia jego parametrów fizykochemicznych. Z kolei laboratoria w bazach produktowych w Nowej Wsi Wielkiej – największa tego typu placówka, a także w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie, Woli Rzędzińskiej, Kawicach i Małaszewiczach, wykonują badania paliw, biopaliw i biokomponentów płynnych zgodnie z wymaganiami norm produktowych.

„Laboratoria PERN po­siadają nowoczesne wyposażenie oraz doświadczoną kadrę, co daje gwaran­cję, że produkty które trafiają z PERN na stacje paliw, spełniają wymagania jakościowe” – zapewniła spółka. Oceniła zarazem, iż ma to „kluczowe znacze­nie dla bezpieczeństwa konsumentów”.

PERN podkreślił, że jego laboratoria co roku otrzymują pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji, które – jak zaznaczono w informacji – „jest potwierdzeniem, że analizy wykonywane przez ekspertów spółki spełniają wysokie standardy, a to ma kluczowe znaczenie dla klientów i samej jakości paliw, tankowanych na stacjach”.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz posiadający na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw.

Spółka dysponuje obecnie 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których potencjał wynosi ok. 2,4 mln metrów sześc. produktów naftowych, oraz czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m sześć. tego surowca.

PERN od kilku już lat realizuje Program Megainwestycji, którego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach tych strategicznych przedsięwzięć prowadzona jest m.in. rozbudowa i modernizacja baz paliw, a także projekty obejmujące bazy ropy naftowej i infrastrukturę rurociągową.

W styczniu spółka zakończyła budowę magistrali produktowej z bazy w Boronowie do terminala PKN Orlen w Trzebini, która zapewnia obecnie wzmocnienie dostaw paliw do województw: małopolskiego i śląskiego.

Także w styczniu PERN zapowiedział, że w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł.

Źródło/ PAP/ Fot. PERN

Zobacz podobne

Akcja lodołamania na Środkowej Wiśle zakończona sukcesem!

AB

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

AZ

Szczecin/ Ponad 40 obiektów z Muzeum Narodowego dla Morskiego Centrum Nauki

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie