Polski Portal Morski
Aktualności

Fuzja Orlenu z Lotosem. Jest zgoda Komisji Europejskiej 

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował w poniedziałek PKN Orlen. – Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia – prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Spółka PKN Orlen poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez Spółkę nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych, które zostały określone w decyzji Komisji z dnia 14 lipca 2020 roku w przedmiocie warunkowej zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Orlen kontroli nad Grupą Lotos.

„Komisja zatwierdziła także umowy zawarte z tymi nabywcami” – poinformowano.

„Zawarcie umów przyrzeczonych z wyżej wskazanymi nabywcami oraz w zależności od przypadku wejście w życie umów warunkowych winno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję” – wynika z komunikatu Orlenu.

Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia.

„Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia. Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności” – mówił Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Orlen jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco” – zaznaczył.

MOL, Saudi Aramco i aktywa Lotosu

Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia br. decyzjami PKN Orlen: Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw. Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

Grupa Orlen w ramach tej transakcji ma przejąć 144 stacje na Węgrzech, co da płockiemu koncernowi ponad 7 proc. udziału w rynku detalicznym. W efekcie będzie czwartym koncernem na Węgrzech pod względem liczby stacji. Ponadto w ramach realizacji środków zaradczych PKN Orlen rozszerzy też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów.

Źródło: PAP Fot.: LOTOS

Zobacz podobne

PGNiG będzie miało własną flotę gazowców

BS

The Tall Ship Races. Powrót jachtu Urtica do macierzystego portu.

PL

Europie grozi kryzys gazowy? Rosja przypomina, jak bardzo jesteśmy od niej zależni

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie