Polski Portal Morski
Aktualności

Fuzja Orlenu z Lotosem. Jest zgoda Komisji Europejskiej 

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował w poniedziałek PKN Orlen. – Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia – prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Spółka PKN Orlen poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez Spółkę nabywców aktywów zbywanych w ramach realizacji środków zaradczych, które zostały określone w decyzji Komisji z dnia 14 lipca 2020 roku w przedmiocie warunkowej zgody na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Orlen kontroli nad Grupą Lotos.

„Komisja zatwierdziła także umowy zawarte z tymi nabywcami” – poinformowano.

„Zawarcie umów przyrzeczonych z wyżej wskazanymi nabywcami oraz w zależności od przypadku wejście w życie umów warunkowych winno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję” – wynika z komunikatu Orlenu.

Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Orlenu Daniel Obajtek, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia.

„Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia. Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności” – mówił Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Orlen jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco” – zaznaczył.

MOL, Saudi Aramco i aktywa Lotosu

Zgodnie z ogłoszonymi w połowie stycznia br. decyzjami PKN Orlen: Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw. Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

Grupa Orlen w ramach tej transakcji ma przejąć 144 stacje na Węgrzech, co da płockiemu koncernowi ponad 7 proc. udziału w rynku detalicznym. W efekcie będzie czwartym koncernem na Węgrzech pod względem liczby stacji. Ponadto w ramach realizacji środków zaradczych PKN Orlen rozszerzy też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów.

Źródło: PAP Fot.: LOTOS

Zobacz podobne

Kolejny ukończony etap budowy Baltic Pipe

KM

W Stoczni powstała pierwsza ściana doku

KM

Rozmowy z Bułgarią o szlaku Via Carpatia, projekcie Rail Carpatia i Pakiecie Mobilności

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie