Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Ukraina/ Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży

Ukraiński oddział straży granicznej wraz z żołnierzami postawił znak graniczny na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko na Facebooku.

„Żołnierze Państwowej Straży Granicznej przy pełnym poparciu żołnierzy Centralnego Biura Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przywrócili dziś historyczną sprawiedliwość” – oznajmił w sobotę Dejneko.

Dodał, że „następny znak graniczny zostanie postawiony na Krymie po jego wyzwoleniu przez siły obrony Ukrainy”. https://tinyurl.com/57752583

Wyspa Węży to niewielka wysepka o powierzchni 0,17 km kw. znajdująca się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju, przy granicy Ukrainy z Rumunią. Stała się celem rosyjskiego ataku już 24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Wojska ukraińskie odbiły wyspę w czerwcu 2022 roku.

Rosyjski atak na wyspę był szeroko nagłośniony, gdy pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak załoga rosyjskiego krążownika „Moskwa” nakazuje ukraińskim żołnierzom poddanie się. W odpowiedzi usłyszała: „Rosyjski okręcie wojenny, p… się!”. Odpowiedź ta stała się wiralem.

W 500. dniu rosyjskiej pełnoskalowej agresji na Wyspę Węży udał się prezydent Wołodymyr Zełenski. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.

W lipcu kilkakrotnie pojawiły się doniesienia, że wojska rosyjskie atakowały wyzwoloną Wyspę Węży z użyciem lotnictwa.

Źródło/ PAP/ Fot. Twitter/Nexta

Zobacz podobne

Port offshore – wcześniej czy później, ale jest potrzebny branży

JJ

Stocznia Szczecińska Wulkan na dobre wraca do życia!

PL

Sasin: budowa Nord Stream 2 to pogłębienie uzależnienia od rosyjskiego gazu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie