Polski Portal Morski
Aktualności

Polska i Czechy finalizują rozmowy ws. zwiększenia przesyłu gazu

Polska i Czechy finalizują rozmowy w sprawie zwiększenia przepustowości przesyłu gazu – przekazała po rozmowach w Pradze Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Pełnomocnik polskiego rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej spotkała się czeskim ministrem przemysłu i handlu Josefem Sikelą.

Rozmowa skupiła się na zapewnieniu Czechom dostępu do gazu z polskich terminali LNG. 

– Wiążąca procedura w tej sprawie skończy się wczesną jesienią. Czesi z niej skorzystają pod warunkiem, że zwiększymy przepustowość przesyłu, co z kolei będzie możliwe, jeśli będzie wykorzystana infrastruktura portowa – to się ze sobą wiąże. Z satysfakcją odnotowuję, że strona czeska to rozumie – powiedziała pełnomocnik polskiego rządu.

Polska minister zauważyła, że rozmowy z Czechami przyspieszyły.

– Wojna zmienia wszystko i bezpieczeństwo energetyczne jest dla Czechów istotne, tak jak dla całej Europy. Kolejna zima może być wyzwaniem, może zweryfikować naszą dywersyfikację. Polska jest bezpieczna i bardzo chcemy, aby cała Europa była bezpieczna – zaznaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

W spotkaniu w Pradze uczestniczyli przedstawiciele państwowych spółek energetycznych z obu państw. Wiceprezes polskiej spółki Gaz-System Andrzej Kensbok powiedział, że podobne rozmowy toczyły się już na Słowacji i w Rumunii, a w przyszłości odbędą się na Węgrzech i na Ukrainie.

– Niedługo będziemy podpisywali umowę regazyfikacyjną, która będzie dotyczyła pierwszego gazowca. Chcemy zapewnić, żeby druga jednostka miała możliwość zaopatrywania krajów sąsiednich, które nie mają dostępu do morza i korzystają dziś z gazoportów holenderskich lub belgijskich. Chcemy im zaoferować możliwość dostawy gazu LNG z terminala w Gdańsku – powiedział Andrzej Kensbok.

Wiceprezes Gaz-Systemu dodał, że dla Węgier polska oferta stanowi atrakcyjną alternatywę wobec gazu dostarczanego z Rosji.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: CINEA

Zobacz podobne

Święto Morza nabrało wiatru w żagle

BS

Projekt nowelizacji specustawy przesyłowej: opublikowany oraz przesłany do opiniowania i uzgodnień

Autor

W Wiedniu niemiecko-austriackie rozmowy o współpracy w sprawie dostaw gazu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie