Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Gaz-System: jest lokalna decyzja dla gazociągu Wężerów-Przewóz

Gazociąg o łącznej długości 44 km i średnicy DN700 będzie w całości przebiegał przez województwo małopolskie, zaopatrując w gaz aglomerację krakowską. Decyzja lokalizacyjna została wydana w październiku przez wojewodę małopolskiego. 

– Rozwój lokalny jest bardzo ważny w budowaniu przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki. Realizowane przez GAZ-SYSTEM gazociągi krajowe, takie jak Wężerów – Przewóz, który będzie zasilać w gaz ziemny miejską aglomerację z ponad milionem mieszkańców, dają możliwość przejścia na niskoemisyjne i stabilne źródło energii w przemyśle oraz sektorze produkcji energii i ciepła. Obecny rząd wspiera takie działania Spółek Skarbu Państwa, ponieważ przywiązuje dużą wagę do tego, aby równoważyć rozwój strategiczny z rozwojem regionów i zwiększać poziom życia mieszkańców oraz chronić ich najbliższe otoczenie i środowisko – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Decyzja dotycząca lokalizacji gazociągu relacji Wężerów-Przewóz to kolejny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego południowej Polski. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z gazowym Korytarzem Północ-Południe inwestycja ta umożliwi bowiem wielokierunkowe dostarczanie gazu do aglomeracji krakowskiej. Ponadto trasa tego gazociągu pozwoli na elastyczne przyłączanie do sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM kolejnych dużych odbiorców przemysłowych, zwłaszcza z sektora elektroenergetycznego – powiedział Marcin Chludziński, prezes GAZ-SYSTEM. 

Gazociąg Wężerów – Przewóz będzie przebiegał przez województwo małopolskie na terenie gmin: Słomniki, Radziemice, Koniusza, Kocmyrzów-Luborzyca i Miasto Kraków. W miejscowości Wężerów zostanie on bezpośrednio podłączony do gazowego Korytarza Północ-Południe. Dokumentacja projektowa została opracowana przez Biuro Projektowe GAZ SYSTEM. Zakończenie budowy planowane jest w I półroczu 2026 roku.

W ramach inwestycji powstanie:

  • gazociąg wysokiego ciśnienia DN 700 MOP 8,4 MPa o długości ok. 44 km wraz z odgałęzieniami DN 500 (1,0 km) i DN 300 (0,1 km);
  • stacja regulacyjno-pomiarowa o przepustowości Q=180 000m3/godz. „Kraków-Przewóz”;
  • stacja pomiarowa na potrzeby zasilania EC Kraków „Kraków-Przewóz”;
  • śluza nadawczo-odbiorcza DN700 „Wężerów”;
  • trzy zespoły zaporowo-upustowe: „Skrzeszowice”, „Kraków – Jeziorko” i „Kraków – Na Niwach”;
  • linia światłowodowa telemetryczna i sterująca wzdłuż całego gazociągu.

Mapka Wezerow-Przewoz

źródło: Gaz-System, zdjęcie ilustracyjne envato elements

Zobacz podobne

Koniec zakazu korzystania z Odry

KM

31. w tym roku dostawa LNG dotarła do Terminalu LNG w Świnoujściu

KM

Niemcy. Media: rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie