Polski Portal Morski
Aktualności

Nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Morski Oddział Straży Granicznej 16 października podpisał umowę na zakup i dostawę dwóch poduszkowców przeznaczonych do działań patrolowo-interwencyjnych. Jednostki zbuduje firma Griffon Hoverwork Limited. Wartość zamówienia wynosi ponad 28 mln zł, wykonawca ma rok na realizację umowy.

Ze strony MOSG umowę podpisał kmdr SG Lesław Krysa Zastępca Komendanta MOSG ds. Logistycznych. Wykonawcę reprezentował Adrian Went, Managing Director.

Zakres umowy obejmuje przede wszystkim budowę i dostarczenie poduszkowców wraz z wyposażeniem oraz przeprowadzenie szkoleń dla członków załóg. Termin realizacji określono na 31 października 2024 r. Nowe jednostki trafią do bazy Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce. Za wykonanie przedmiotu zamówienia firma Griffon Hoverwork Limited ma otrzymać ponad 28 mln zł.

Poduszkowce przeznaczone będą do działań patrolowo-interwencyjnych oraz poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zimowych na lodzie (stałym i pokruszonym), w okresie letnim – na wodzie, a także w rejonach porośniętych sitowiem i w terenie bagnistym, w porze dziennej i nocnej przy ograniczonej widoczności, na akwenach w odległości do 20 mil morskich od brzegu.
Jednostki muszą być przystosowane do podejmowania ludzi z wody i lodu oraz zdolne do uprawiania żeglugi w stanie wypornościowym.

Podstawowe parametry i wymiary nowych poduszkowców:

  • długość całkowita – do 14 m
  • szerokość całkowita – do 7 m
  • załoga – 4 osoby
  • liczba pasażerów – 8 osób
  • ładowność – nie mniej niż 2000 kg
  • wysokość pokonywanej przeszkody – nie mniej niż 70 cm
  • autonomiczność – nie mniej niż 10 godz.
  • prędkość maksymalna – nie mniej niż 30 węzłów.

Źródło/fot.: MOSG

Zobacz podobne

Niecodzienny widok przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni

AB

Dar Młodzieży po remoncie wyruszył w rejs!

BS

Popyt napędza produkcję nawozów w Azotach

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie