Polski Portal Morski
Aktualności

Promy w Świnoujściu staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy, które stanowią część naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.

Przeprawa pod cieśniną Świny ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska. Aby przedostać się na Uznam należy obecnie skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem. Otwarcie tunelu ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów.

„Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze natychmiast po otwarciu tunelu. Zwiększy się płynność przejazdu, znikną wielokilometrowe kolejki, które dawały się we znaki szczególnie podczas sezonu turystycznego” – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Jak poinformowały władze Świnoujścia, zaplanowano już nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo- i lewobrzeżną część miasta. Do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostanie również przeprawa promowa Warszów (promy „Bielik”), która obsługiwać będzie przede wszystkim przewóz pieszych i rowerzystów kursujących pomiędzy wyspami.

„Promy, które stanowią część naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji. Proponujemy nowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się w granicach miasta, związane z transportem zbiorowym. Komunikacja miejska obsłuży najbardziej odległe części Świnoujścia. Najdłuższa linia będzie liczyć 37,5 km” – dodał Żmurkiewicz.

Po otwarciu tunelu zmienią się m.in. dotychczasowe trasy linii A i B, które zostaną wydłużone o 9 km. Autobusy pojadą przez wyspę Uznam, jak dotąd, a następnie przez tunel i do węzła przesiadkowego. Przestanie też funkcjonować przeprawa promowa Centrum obsługiwana przez promy „Karsibór”. Przewóz pieszych i rowerzystów bez zmian będzie odbywał się przez przeprawę Warszów, promami „Bielik”. Przeprawa pozostanie bezpłatna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Świnoujście.

„Ruch pieszych i rowerzystów w tunelu nie będzie możliwy, dlatego promy na przeprawie miejskiej będą pracować w pełnym zakresie. Będą także niezbędne, kiedy tunel będzie tymczasowo nieprzejezdny w przypadku awarii czy przeglądów” – podkreślił prezydent Świnoujścia.

Miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami „Bielik”, które w razie potrzeby wesprze jeden duży „Karsibór”. W godzinach 6-22 promy będą odpływać jednocześnie z obu stron kanału co pół godziny – o pełnej godzinie i o w pół. Nocą przeprawę obsłuży jeden prom. Z centrum odpłynie o godz. 22.30 a następnie co godzinę do 5.30. Ze strony Warszowa odpłynie o godz. 23 i co godzinę do 5 rano. Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 roku. Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km.

Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

źródło PAP/ fot.Robert Ignaciuk

Zobacz podobne

Szczecin/MTM zajmie się przebudową ulic w szczecińskim porcie

MZ

PŻM. Stępka pod m/v Polsteam Pile

AB

Francja/ AFP: z powodu strajków trzy z czterech terminali LNG we Francji wyłączone na siedem dni

JK

1 komentarz

Dariusz 26 stycznia 2023 at 15:22

Dla wielu nadal pozostaną podstawową formą komunikacji, a dla pasażerów PKP jedyną. Żaden autobus nie zabierze blisko 200 przyjezdnych wraz z bagażem, lub 50-70 rowerzystów udających się do pracy lub szkoły

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie