Polski Portal Morski
Aktualności

Coraz więcej miast wyraża zainteresowanie organizacją The Ocean Race Europe 2025

Druga edycja europejskiego wyścigu morskiego ma rozpocząć się na Morzu Bałtyckim i zakończyć na Morzu Śródziemnym, z maksymalnie pięcioma przystankami po drodze. Nadmorskie miasta na całym kontynencie wyrażają zainteresowanie goszczeniem floty IMOCA na trasie The Ocean Race Europe w 2025 roku – poinformował organizator.

Klasa IMOCA obejmuje najbardziej zaawansowane łodzie regatowe offshore.

Ocean Race Europe to północno-południowe europejskie regaty offshore, które mają się rozpocząć późnym latem w 2025 roku, przed zaplanowaną na przełom lat 2026-27 edycją wyścigu dookoła świata. Regaty mają się odbyć pod hasłem „Łącząc Europę: Wyścig w celu przywrócenia naszych oceanów i wód”.

Rozpoczną się na Bałtyku, by przez Morze Północne, Atlantyk i Cieśninę Gibraltarską, zakończyć się na Morzu Śródziemnym, z maksymalnie pięcioma przystankami po drodze (oprócz portów startu i mety).

Po ogłoszeniu w maju przez organizatora The Ocean Race terminu tego wydarzenia w 10-letnim cyklu planowania regat, europejskie nadmorskie miasta z krajów północnych, południowych, wschodnich i zachodnich składają swoje propozycje pełnienia funkcji miasta gospodarza.

Porty startu i mety będą oferować dłuższy okres imprezy niż postój jednostek wyścigu. Każde z miast postojowych będzie gospodarzem Ocean Live Park, specjalnej wioski wyścigowej, w której odwiedzający będą mogli zobaczyć wydarzenie z bliska i dowiedzieć się, jak chronić ocean. W kalendarzu sportowym znajdą się rajdy morskie między miastami-gospodarzami, a także regaty portowe i żeglarstwo pro/am dla gości, czyli z załogami złożonymi zarówno z profesjonalistów, jak i amatorów.

Propozycje napływające z miast z całej Europy są dokładnie oceniane przez The Ocean Race. Wybrane miasta zostaną ogłoszone w lutym 2024 r.

Po sukcesie imprezy inauguracyjnej w 2021 r. The Ocean Race przyjęła dziesięcioletnią strategię, która obejmuje dwie kolejne edycje The Ocean Race, w latach 2026/27 i 2030/31, oraz dwie edycje The Ocean Race Europe, w latach 2025 i 2029. 

Poprzednia edycja The Ocean Race przyciągnęła ponad milion gości do Ocean Live Park w pierwszych czterech miastach-gospodarzach na trasie wyścigu. Na przykład miasto startowe Alicante odwiedziło ponad 303 tys. osób i wygenerowało wpływ ekonomiczny w wysokości 71 mln euro oraz stworzyło 1200 miejsc pracy.

Fot.: Ocean Race Europe

Zobacz podobne

Potencjał eksportowy polskiej gospodarki w światowej czołówce. Polska 7. na świecie pod względem perspektyw rozwoju eksportu

MZ

Węgry. Nie działa ropociąg „Przyjaźń”; premier Orban zwołał posiedzenie Rady Obrony

KM

UE/ Polscy europosłowie w PE krytycznie o unijnej polityce klimatycznej i cenach energii

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie