Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja Extra

S/V Dar Młodzieży uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród żeglarskich na świecie

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród żeglarskich na świecie. Kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży” odebrał nagrodę  SultanQaboosSailingTrophy


Ceremonia wręczenia odbyła się w Dunkierce podczas uroczystości zamknięcia „International Sail Training &TallShips Conference 2023”. Fundatorem trofeum jest Sułtan i rząd Omanu we współpracy z Sail Training International. Nagrodę wręczali AzzaHamoud Al Busaidi, Chargé d’AffairesAmbasady Omanu w Paryżu wraz przedstawicielami Marynarki Wojennej Omanu.

HistoriaSultanQaboosSailingTrophy sięga 2011 roku. Od tego czasu nagroda trafia do organizacji, jednostek lub osób, które mają wybitny wpływ na szkolenie młodych ludzi pod żaglami. Przed „Darem Młodzieży” trofeum otrzymywali m.in.: norweska fregata „Christian Radich”, belgijski „Rupel” i duński „SkonnertenJylland”.


„Było to wielkie zaskoczenie i zaszczyt, bo po medalu Janki Bielak jest to dla mnie najcenniejsza nagroda jaką można otrzymać za szkolenie żeglarskie” – powiedział kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży”.


Jest to niesamowite, że po wielu latach Dar Młodzieży został doceniony za pracę jaką nasza fregata  wykonuje w celu kształcenia młodych adeptów sztuki morskiej” – podkreśla kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek, Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG. „Państwo Oman jest jednym z głównych sponsorów szkolenia żeglarskiego dla młodych ludzi na świecie. Szacuje się, że około połowa instytucji odpowiedzialnych za kształcenie narybku żeglarskiego korzysta z funduszy przyznawanych przez sułtana Omanu.

Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Szkolnych UMG kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek oraz Komendant „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Rafał Szymański uczestniczyli w Dunkierce w trzydniowej konferencji International Sail Training &TallShips Conference 2023”. Temat przewodni tegorocznej konferencji brzmiał „Trening Young People at the Heart of Sail Training and The TallShipsRaces”.

Dyskutowano m.in. o możliwościach szkolenia na żaglach  młodzieży z całej Europy i o problemach jakie spotykają  organizacje zajmujące się kształceniem młodych ludzi.  „Jednym z głównych tematów spotkania była też organizacja przyszłorocznych regat The TallShipRaces oraz podsumowanie mijającego sezonu. Podczas konferencji dyskutowaliśmy również o bezpieczeństwie na żaglowcach ” – dodał dyrektor Dariusz Jellonnek.  

W 2023 roku „Dar Młodzieży” uczestniczył w dwóch imprezach „The TallShipsRaces”, zajmując w obu przypadkach drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.  Fregata szkolna UMG otrzymała również „Bermuda Trophy” – nagrodę za  najszybszy żaglowiec w „The TallShipRaces”. W trwającym 248 dni sezonie na „Darze Młodzieży” praktyki odbyło 118 uczniów szkół średnich i 361 studentów z Polski, Belgii i Ukrainy.

Źródło UMG

Zobacz podobne

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Dary w drodze na Litwę

KM

Fryderyk Chopin największy na świecie bryg. 31-lat pod biało- czerwoną banderą

BS

Polska Żegluga Morska: MS Polesie bierze udział w akcji ratowniczej, zostanie na miejscu do jej zakończenia; poszukiwane są cztery osoby

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie