Polski Portal Morski
Aktualności Historia

ORP „Orzeł” – krótka i barwna historia najsłynniejszego polskiego okrętu podwodnego

7 lutego 1939 roku ORP „Orzeł” – okręt, którego niezwykłe dzieje do dziś rozpalają wyobraźnię pasjonatów historii – przybył do portu w Gdyni.

Bałtyk to stosunkowo niewielki akwen, który przed II wojną światową nastręczał wielu problemów sztabowcom Polskiej Marynarki Wojennej. Morze było właściwie wielkim jeziorem, które wystarczyło „zamknąć” blokadą na wysokości Cieśnin Duńskich, by wszystkie wrogie okręty zamknąć w wielkiej pułapce. Ukształtowanie basenu Morza Bałtyckiego w połączeniu z przewagą Kriegsmarine i Luftwaffe powodowało, że niszczyciele wchodzące w skład Dywizjonu Kontrtorpedowców, były właściwie bezużyteczne do obrony linii brzegowej kraju w przypadku wybuchu wojny. Spodziewano się, że zostaną zatopione w pierwszych dniach konfliktu przez działa wrogich pancerników lub bomby samolotów.

To założenie niosło za sobą dwie konsekwencje. Po pierwsze opracowano plan „Peking”, który zakładał ewakuację niszczycieli do portów brytyjskich w przededniu wojny. Drugim skutkiem założeń planu wojny na Bałtyku było skupienie się na okrętach podwodnych. Takie jednostki były zdolne do ukrycia się przed okrętami i samolotami wroga, miały też większe szanse na prześlizgnięcie się przez wody opanowane przez nieprzyjaciela i dotarcie do portów brytyjskich i francuskich. Z tego powodu w 1933 roku rozpoczął się program rozbudowy floty podwodnej o duże okręty podwodne, zdolne do samodzielnego operowania na otwartym morzu. Jednym z nich był wybudowany w holenderskich stoczniach ORP „Orzeł”.

źródło: polskie radio historia

Zobacz podobne

Premier: kilka stron bardzo mocno optowało za tym, by NS2 nie wszedł do użycia

KM

Już jest! Oferta wycieczek do Skandynawii z Unity Line na 2024 rok

AB

Rosja/ Kreml: uruchomienie Nord Stream 2 zrównoważy ceny gazu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie