Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Nietypowy eksponat trafił do świnoujskiego muzeum

Choć taki „’skarb”’ nie jest wiele wart, to jest cennym znaleziskiem dla muzealników. Na budowie w Świnoujściu przez przypadek wydobyto spory fragment fortecznego wyposażenia sprzed 80 lat.

Nietypowy eksponat, w dodatku znaleziony w nietypowym miejscu już trafił w ręce muzealników – opowiada Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża. – Czujność przyjaciół fortu i muzeum jest bezcenna, bo dzięki tej czujności udaje się pozyskać do muzeum bardzo ciekawe artefakty. Nieraz jest to kanka wystająca gdzieś z ziemi, albo wielki element od niemieckiego reflektora przeciwlotniczego, 150 cm to była jego średnica. Trafił prosto z wykopu, placu budowy na złom. Pasjonatów historii zaintrygowała tabliczka znamionowa, na której była data. Dlatego postanowili o tym artefakcie poinformować muzeum.

Takich nieoczywistych zabytków w Forcie Gerharda jest znacznie więcej. – Tych skarbów w Świnoujściu odkryto naprawdę wiele. To były różne skarby. Wyciągnięto z dna z kanału portowego armatę PAW 600, prawdziwy unikat, jeden z trzech zachowanych tego typu egzemplarzy na świecie. Znaleziono skarb chińskich monet, obecnie jest w kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tam były monety, które miały po dwa tysiące lat – podkreśla Piwowarczyk.

Część reflektora swoje miejsce znalazła w fortecznych progach.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Gerharda

Zobacz podobne

Wiceminister infrastruktury: sytuacja geopolityczna wymusza rozwój transportu na różnych kierunkach

KM

Postęp prac na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej

BS

Naimski: nie ma niepodległości bez energetycznego bezpieczeństwa kraju

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie