Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore nowym kierunkiem na PUM w Szczecinie

Ratownictwo medyczne na morskich farmach wiatrowych – m.in. umiejętności w tym zakresie będą nabywać od przyszłego roku akademickiego studenci na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Uczelnia planuje uruchomić kierunek ratownictwo medyczne – specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore.

„Rozważaliśmy utworzenie unikatowego kierunku, rozszerzającego kompetencje ratowników medycznych, kształconych według standardu, przygotowującego ich do pracy w placówkach leczniczych, w pogotowiu ratunkowym, na SOR-ach czy w oddziałach szpitalnych. Po rozmowach z Politechniką Morską ustaliliśmy, że dodamy do tego specjalność bezpieczeństwo morskie i sektora offshore” – powiedziała w rozmowie z PAP dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Beata Karakiewicz.

Zaznaczyła, że będzie to jedyna taka specjalność w Polsce, wychodząca naprzeciw także oczekiwaniom regionu i rozwijającego się sektora energetyki wiatrowej.

„Przy budowaniu farm wiatrowych na Bałtyku ważne jest też wyszkolenie specjalistycznych kadr – również medycznych – do ratowania życia pracowników tychże farm” – wyjaśniła prof. Karakiewicz.

Jak dodała, naukowcy z Politechniki Morskiej zwrócili też uwagę, że ratownicy kończący nowy kierunek będą mogli pracować również na jednostkach pływających.

„Nasz absolwent ratownictwa medycznego będzie – poza standardem zawodu ratownika – uzyskiwał kwalifikacje i kompetencje do ratownictwa wodnego, a oprócz tego w sektorze offshore” – mówiła dziekan.

Zaznaczyła, że kierunek będzie działał w ścisłej współpracy z Akademickim Centrum Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego Politechniki Morskiej.

Prof. Karakiewicz wskazała też, że kandydaci na nowy kierunek będą musieli przejść kwalifikacyjny egzamin sprawnościowy i wykazać się umiejętnością pływania. Trzyletnie studia licencjackie będą prowadzone w standardzie kształcenia ratownika medycznego. W związku z wprowadzeniem specjalności w każdym semestrze będzie oferowany praktyczny kurs przygotowany przez Politechnikę Morską.

Dziekan wskazała, że w ostatnich latach na PUM kierunek ratownictwo medyczne nie cieszył się dużym zainteresowaniem; w 2020 r. zdecydowano o jego wygaszeniu.

„Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy nad tym, aby udoskonalić zakres tematyczny kształcenia, wprowadzić coś unikatowego do kierunku i pokazać, że młodzi ludzie mogą pracować również w innych instytucjach. A że offshore jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią, będzie miał zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie ratowania życia na morzu” – mówiła prof. Karakiewicz.

W pierwszym roku działania kierunku planowane jest przyjęcie 36 studentów, ale niewykluczone, że w przyszłości ta liczba się powiększy.

Źródło: PAP Fot.: SAR

Zobacz podobne

„Grażyna Gęsicka” po raz pierwszy zawija do gazoportu w Świnoujściu

AB

Obsługa branży offshore. Darłowo chce być portem serwisowym dla farm wiatrowych

KM

Wariantowe propozycje dla Miecznika przekazane

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie