Polski Portal Morski
Aktualności

Świnoujście stawia na energię wodorową

Świnoujście jedynym samorządem gminnym w Polsce, na terenie którego jest zarejestrowana dolina wodorowa.

Miasto aktywnie włączyło się we wspieranie inicjatywy tworzenia nowego źródła energii. Są już plany wykorzystywania wodoru w codziennym funkcjonowaniu gminy.

Samorząd Świnoujścia do Uznamsko-Wolińskiej Doliny Wodorowej przystąpił w ubiegłym roku.

Temat wciąż jest żywy, głównie ze względu na wyjątkowe uwarunkowania miasta – mówi Barbara Michalska, zastępczyni prezydenta Świnoujścia: – Są tu doskonałe warunki do produkcji wodoru, stąd zaczynają się sieci gazowe, dystrybuujące gaz na cały kraj. Została powołano Uznamsko-Wolińska Dolina Wodorowa pierwsza w Polsce, która ma statut i zarejestrowane stowarzyszenie. Bardzo intensywnie działa, ma radę naukową –

Miasto w wykorzystaniu wysokoenergetycznego wodoru widzi niemały potencjał.

– W tym projekcie uczestniczą choćby nasze spółki – Komunikacji Autobusowej czy PEC, ogrzewanie zasilane wodorem. Widzimy w tym bardzo duży potencjał i cieszę się, że ten projekt się rozwija, aby ten temat zacząć fizycznie wdrażać – podkreśla Michalska.

Temat jest aktywny w całej Polsce. Ostatnio przedstawiciele województw zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego podpisali porozumienie o współpracy w zakresie wdrażania technologii wodorowych i sieci dystrybucji.

Źródło: Radio Szczecin

Zobacz podobne

Marcin Przydacz: z kanclerz Merkel będziemy na pewno rozmawiać o planie odbudowy i Nord Stream 2

KM

Marek Gróbarczyk. Ruszyły konsultacje planów gospodarowania wodami

AB

Ostatnie próby „Albatrosa”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie