Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Extra Inne Ważne

Zachodniopomorskie: 650 km ekspresówek w 2031 roku!

Największym wyzwaniem inwestycyjnym na najbliższe lata jest budowa ok. 115 km drogi ekspresowej S10 i 50 km obwodnicy zachodniej Szczecina i Polic wraz z 5-kilometrowym tunelem – podkreśla Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wraz z dokończeniem budowy ostatnich odcinków S3, S6 i S11 osiągniemy pełne pokrycie ekspresówkami naszego regionu a sieć dróg tej kategorii wyniesie w sumie 650 km. Zakładamy, że stanie się to do 2033 roku.

Obwodnica Szczecina i Polic

Szef GDDKiA w Szczecinie informuje, że w tej chwili trwają obiory techniczne dokumentacji. W lipcu powinien być złożony wniosek o pozwolenie na budowę jeśli chodzi o odcinek od węzła Kołbaskowo do Polic. Natomiast na przełomie tego i następnego roku złożony będzie kolejny wniosek o pozwolenia na budowę części obwodnicy od Polic do węzła Goleniów wraz tunelem pod Odrą.

– Niewykluczone, że jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na budowę odcinka Kołbaskowo-Police – dodaje dyrektor Łukasz Lendner. – Natomiast w pierwszym kwartale przyszłego roku zamierzamy ogłosić postpowanie odnośnie tunelu i odcinka do Goleniowa. Pamiętajmy, że chodzi o najdłuższy podwójny tunel w Polsce o długości ponad 5 km. to naprawdę skomplikowana inwestycja. Zakładamy, że sama budowa tunelu potrwa 4 lata. Dla porównania przypomnę, że tunel pod Świną ma ok. 1,5 km. Oczywiście warunkiem tych wszystkich działań jest pozyskanie odpowiednich funduszy. Na ten moment szacujemy koszt budowy obwodnicy na ok. 8 mld zł, tunel pochłonie mniej więcej połowę tej kwoty. 

Lokalne skomunikowanie obwodnicy leży przede wszystkim w gestii samorządów. Dyrektor informuje, że w przypadku połączenia z węzłem Będargowo gmina Kołbaskowo wystąpiła już o pozwolenia na budowę. Skomunikowaniem węzła Kołbaskowo i objazdu obwodnicą Mierzyna oddział GDDKiA zajmuje się wspólnie z miastem Szczecin. W połowie roku powinien być złożony wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli chodzi o dojazd do węzła Dobra, gmina uzyskała już decyzję środowiskową dla obejścia Wołczkowa i przygotowuje dalszą dokumentacje. Jeśli chodzi o skomunikowanie węzła Police gmina rozstrzygnęła przetarg. 

Ekspresową „dziesiątką” w 2028 roku? 

 Koszt budowy blisko 115 km drogi ekspresowej S10 szacowany jest na 7 mld zł. Plany szczecińskiego oddziału GDDKiA są ambitne – inwestycja ma być zakończona w 2028 roku.

– Wybraliśmy właśnie oferty najkorzystniejsze w przetargach na realizację 6 spośród 8 odcinków drogi S10 Szczecin – Piła – kontynuuje dyrektor. – Dla pięciu odcinków są to oferty firmy Budimex, dla jednego  konsorcjum Kobylarnia i Mirbud. Dla dwóch pozostałych odcinków: Kijewo-Zdunowo i Recz-Cybowo jeszcze sprawdzamy oferty.

S3 Parłówko-Świnoujście

Ostatni 33-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej prowadzącej do Świnoujścia jest już wykonany w 70 proc. W tym roku cała ekspresowa „trójka” ma być gotowa. Czy tak się stanie? Miejmy nadzieję, że tak. Ale pojawiły się problemy. Wykonawca odcinka Dargobądz-Troszyn (liderem konsorcjum jest Polbud-Pomorze) wstrzymało na razie prace wchodząc w spór z inwestorem, czyli szczecińskim oddziałem Generalnej dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Konsorcjum domaga się w ramach waloryzacji kontraktu ponad 100 mln zł. 

Dyrektor Lendner przekonuje, że zgodnie z kontraktem należne kwoty zostały już zwaloryzowane. – Byliśmy elastyczni o podnieśliśmy kwoty wynikając z kontraktowych zobowiązań z 5 do 15 proc. Pieniądza trafiły już na konto wykonawcy – zapewnia. – Musmy jedna trzymać się zapisów kontraktowych.

Przedstawiciele konsorcjum mają w tej kwestii inne zdanie. Czekamy, aż strony się dogadają. Tym bardziej, że spór dotyczy także innego odcinka – chodzi o fragment ekspresowej „szóstki” Koszalin-Sianów, w który też zaangażowana jest Polbud-Pomorze. Z racji sporu kwietniowy termin zakończenia robót jest już wątpliwy do utrzymania. Co bardzo martwi mieszkańców Koszalina, którzy z utęsknieniem wyczekują ekspresowej obwodnicy miasta.

S6 Koszalin-Słupsk

Od ubiegłego roku trwają praca na dalszych odcinkach ekspresowej drogi S6 Koszalin – Słupsk. Chodzi o 46 kilometrów drogi szybkiego ruchu. Zaawansowanie robót jest na poziomie 30 proc. Zgodnie z kontraktem zawartym z wykonawcami, w połowie przyszłego roku droga powinna być oddana do użytku. Obserwując perturbacje związane z realizacją wcześniej wspomnianych inwestycji, do tego terminu podchodzimy z ostrożnością. 

Bobolice-Szczecinek, czyli S11

Dyrektor GDDKiA w Szczecinie informuje, że ruszają prace budowlane drogi ekspresowej S11 Bobolice-Szczecinek. Chodzi o 24-kiometrowy odcinek. Wykonawca, zgodnie z kontraktem powinien zakończyć prace w trzecim kwartale 2026 roku. Koszt tej inwestycji to ponad 1,1 mld zł.

– Jeśli uda się zrealizować wszystkie inwestycje zgodnie z przyjętym harmonogramem, to w 2031 roku Zachodniopomorskie będzie pokryte pełną siecią dróg szybkiego ruchu – dodaje na koniec dyrektor. – To oznacza, że zmotoryzowani będą mieli w naszym regionie do dyspozycji 650 km ekspresówek.

Piotr Jasina

Zobacz podobne

Port Wojenny w Świnoujściu szykuje się na zmiany

PL

Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją

AZ

232 lata temu uchwalono Konstytucję 3 maja

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie