Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Ważne

Najdłuższy podwodny tunel w Polsce

To będzie najdłuższy podwodny tunel w Polsce. Jego wykonawcą jest konsorcjum firm PORR – Gülermak. Inwestycja jest w aż 85 procentach finansowana ze środków unijnych.  Resztę dokłada ze swojego budżetu Gmina Miasto Świnoujście, która jest Inwestorem. Inwestorem Zastępczym jest natomiast GDDKiA oddział Szczecin. Umowę na realizację tunelu w formule zaprojektuj i zbuduj Miasto Świnoujście podpisało z wykonawcą 17 września 2018 roku. Zgodnie z nią budowa miała się zakończyć w ciągu czterech lat.

Aktualnie zakończyło się wiercenie i wklejanie kotew pod wsporniki dla prefabrykatów, w tunelu wydrążonym maszyną TBM. W komorze startowej trwa demontaż konstrukcji oporowej, zaś w komorze odbiorczej wykonywanie rampy tymczasowej prowadzącej do tunelu.

Wiemy, że oddanie tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu zostanie opóźnione, na razie o 30 dni. Niewykluczone jednak, że będą kolejne przesunięcia. Wykonawca tłumaczy opóźnienie COVID-19 i chce przesunięcia terminu o ponad 100 dni.We wniosku złożonym do Inwestora pod koniec ubiegłego roku, wykonawca PORR-Gülermak zaproponował przesunięcie terminu realizacji o 119 dni, czyli z 17 września 2022 na 15 stycznia 2023 roku. Jako powód podał pandemię COVID-19, która opóźniła produkcję maszyny drążącej TBM, a co za tym idzie jej dostarczenie do Świnoujścia i rozpoczęcie montażu już na placu budowy. W sumie o 95 dni.

– W kluczowym okresie dla terminowej dostawy TBM na plac budowy produkcja zakładów produkcyjnych CREG (gdzie zbudowano TBM. dop. red.) została całkowicie wstrzymana, a w okresie mniej niekorzystnym dla zdrowia i życia ludzi ograniczona do 25% – czytamy we wniosku Wykonawcy tunelu. –  Okoliczność ta pozostaje w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z brakiem możliwości wyprodukowania TBM i co za tym idzie jej dostarczenia na plac budowy w Polsce w terminie zgodnym z zawartą umową tj. do dnia 31 lipca 2020 r. (maszyna dotarła do Świnoujścia na początku października 2020. dop. red.)

O kolejnych 25 dniach opóźnienia – zdaniem wykonawcy –  zdecydowały warunki pogodowe, które miały wpływ na montaż maszyny już w komorze startowej.

Ostatecznie Inwestor Gmina Miasto Świnoujście, po konsultacjach z Inwestorem Zastępczym i Inżynierem Kontraktu, jako bezsporne uznało wydłużenie terminu o 30 dni.

– Pozostały okres, o który wnioskuje Wykonawca, zgodnie z rekomendacją Inwestora Zastępczego, wymaga uzupełnienia dokumentacji, która potwierdzałaby, że Wykonawca faktycznie nie miał na to wpływu – mówi I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska.

Świnoujski tunel ma w sumie 3,2 kilometra, z czego niemal 1,5 kilometra to tunel wydrążony przez maszynę TBM (razem z odcinkami wykonanymi metodami stropowymi cały tunel będzie miał prawie 1,8 km). W najgłębszym miejscu znajduje się około 24 metrów pod lustrem wody cieśniny Świny i 10 metrów pod jej dnem.

źródło/ fot. UM Świnoujście/ mat. filmowy PORR S.A.

Zobacz podobne

Postęp prac na budowie II etapu drogi wodnej: Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska

KM

Prezydent: Sytuacja w obszarze morskim wokół Europy jest cały czas monitorowana, polska marynarka jest w gotowości

AZ

POLBOAT: ponad 30 polskich firm z branży jachtowej zrywa współpracę z Rosją

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie