Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Wojna w Ukrainie zmieniła transport, to szansa dla polskich portów 

Wojna w Ukrainie całkowicie zmieniła szlaki transportowe w Polsce i Europie. Polska infrastruktura portowa i kolejowa jest poddawana dużej próbie. To jednocześnie szansa dla Polski na wzmocnienie pozycji i stanie się alternatywą dla portów czarnomorskich.

Eksperci dyskutowali na ten temat podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Adrian Mazur, dyrektor Departamentu Strategii Transportu w Ministerstwie Infrastruktury poinfrmował, że Komisja Europejska przychylnie patrzy na plany wypracowania nowego korytarza sieci bazowej przez terytorium Polski, którego odnogi zostaną uzupełnione o terytorium Ukrainy.

„Ten korytarz, te elementy punktowe infrastruktury jak Port w Gdańsku, Warszawa i wyjście na Odessę, wyjście na Mariupol, wyjście na Kijów, to jasno pokazuje, że również z poziomu Brukseli ten kierunek ma kluczowe znaczenie” – tłumaczył Mazur.

Jak zauważył wiceprezes Portu Gdańsk, gdyby nie zakończona przez PKP PLK ogromna inwestycja na zapleczu portu, jaką jest stacja Port Północny z 26 torami, dziś nie bylibyśmy w stanie wywozić węgla, który w ogromnych ilościach przypływa do Polski.

Michalewski podkreślił, że w ostatnich miesiącach w Gdańsku o ponad 60 proc. wzrósł przeładunek węgla i o ponad 40 proc. ropy naftowej. Dodał, że przez port eksportowana jest m.in. stal i zboże. Jeśli chodzi o zboże, to przez port w Gdańsku przetransportowano ok. 1 mln ukraińskich płodów rolnych.

Jak podkreślił wiceprezes, w ub.r. w gdańskim porcie przeładowano 53 mln ton towarów.

„W tym roku będzie to z pewnością ok. 60 mln ton” – zauważył.

źródło PAP/ fot. Port Gdańsk

Zobacz podobne

Polska Fundacja Narodowa gratuluje wyróżnienia „Rejs Roku 2020” kapitanowi „I Love Poland” Grzegorzowi Baranowskiemu

Autor

Trwają testy maszyny, która wydrąży tunel pod Świną

AB

Konferencja naukowa „Wojna i Morze – od Średniowiecza po Współczesność”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie