Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Komisja Europejska chce wstrzymania połowów węgorza na pół roku

Komisja Europejska zaproponowała wstrzymanie połowów węgorza na sześć miesięcy w 2023 r.  Zakaz miałby obejmować zarówno wody morskie w UE, jak i przyległe wody słonawe. Miałby trwać przez sześć kolejnych miesięcy i mógłby być przedłużony do 2024 roku.  Celem jest zwiększenie ochrony węgorza, zarówno na najwcześniejszych etapach życia w wodach europejskich, jak i podczas migracji tarłowej. 

Termin wstrzymania połowów mają określić państwa członkowskie UE, ale ma on obejmować zarówno okres szczytu migracji, jak i co najmniej dwa miesiące przed i po. Uzasadnieniem jest to, że szczytowy okres migracji może zmieniać się z roku na rok.

Państwa członkowskie mają określić tygodnie i miesiące migracji węgorza na podstawie informacji naukowych obejmujących ostatnie 10 lat.

Wniosek Komisji zostanie teraz omówiony przez państwa członkowskie. Decyzja w sprawie wniosku ma zostać podjęta na posiedzeniu Rady ds. Rybołówstwa w dniach 12 i 13 grudnia.

Węgorz, którego znamy, gniazduje w Morzu Sargassowym. Jego larwy wykluwają się z ikry. Po przemianie w tzw. węgorze szkliste, unoszone są przez Prąd Zatokowy (Golfstrom) i docierają do przybrzeżnych wód europejskich. Następnie wpływają rzekami do śródlądowych wód słodkich, gdzie spędzają większą część życia.

Węgorz europejski to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, m.in. z powodu przełowienia. Według ekspertów zasoby węgorza zmniejszyły się o ponad 90 procent w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.

We wrześniu br. Wody Polskie rozpoczęły akcję zarybiania naszych akwenów narybkiem węgorza europejskiego. 110 tysięcy sztuk narybku trafiło do akwenów w województwie zachodniopomorskim.

Łączna wartość programu to ponad 2 mln zł, w tym na zarybianie akwenów na terenie Pomorza Zachodniego przeznaczono 340 tys. zł.

Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Szefowie MSZ państw Morza Bałtyckiego rozmawiali m.in. o wyzwaniach międzynarodowych

AB

271. dostawa gazu ziemnego do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Załoga ORP CZUJNY ratuje marynarzy z Vestenhav

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie