Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Rozwój technologii wodorowych. Wspólna inicjatywa Grupy Azoty i ZUT-u

Kolejny krok w rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszym regionie. Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Akademii Wodorowej. Będzie to druga taka inicjatywa w Polsce. Akademię utworzą Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police.

Zachodniopomorska Dolina Wodorowa nabiera rozpędu. Zaledwie dwa miesiące po jej powstaniu zapowiedziano powołanie Akademii Wodorowej. 

– Mam nadzieję, że młodzież, która do tej akademii przystąpi, to będą ludzie i studenci, którzy się pasjonują i widzą perspektywę rozwoju tej technologii, w związku z czym liczymy na ich większe zaangażowanie – powiedział Mariusz Grab, wiceprezes Grupy Azoty Police.

Projekt naukowy to inicjatywa, za którą odpowiadają Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Obie instytucje podpisały list intencyjny.

– Jesteśmy w stanie pomóc, wspólnymi siłami spowodować, żeby umieć wykorzystać ten wodór, magazynować go i sprawić, że nasze środowisko będzie się poprawiać – uważa dr hab. inż. Jacek Wróbel, prof. ZUT, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Wodór to czysta energia. Dzięki niemu będzie możliwe odejście od paliw kopalnych, co pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla. 

– Wodór jest przyszłością, bo jest europejski „Zielony Ład”, musimy odejść od tych paliw kopalnych, a wodór jest dużą szansą – podkreślił prof. Dr hab. inż. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

To jednak wciąż raczkująca technologia, dlatego potrzeba zdolnych naukowców, którzy będą ją rozwijać.

– Zgodnie ze wspomnianą strategią i z założeniem „zielonych Azotów”, chcemy mieć pozyskanych specjalistów w technologiach, bazujących na wykorzystaniu wodoru – opisuje Mariusz Grab, wiceprezes Grupy Azoty Police.

W tym ma pomóc Akademia Wodorowa. W jej ramach powstanie program dla studentów z województwa zachodniopomorskiego, którzy będą musieli przedstawić pomysł, na innowacyjne wykorzystanie wodoru. Najlepsze prace zostaną poddane ocenie, z szansą na zastosowanie w praktyce.

– Najlepsi studenci będą mogli liczyć na płatne staże w Grupie Azoty, jak również na zatrudnienie nad rozwojem tego pomysłu w rzeczywistości — tłumaczy prof. Dr hab. inż. Rafał Rakoczy, dziekan Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

Akademia rozpocznie program prawdopodobnie w marcu, a sam projekt Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej może okazać się wielkim sukcesem. 

– To województwo jest skazane na sukces, jeżeli chodzi o wodór, przez wielki potencjał przemysłu chemicznego, który tutaj jest i się rozwija – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zakłady Chemiczne Police już teraz produkują 450 tysięcy ton wodoru rocznie. Dzięki temu jesteśmy liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Zyska też policki port.

 W Policach możemy budować od podstaw zupełnie nowe rozwiązania. Pomysł na hub wodorowy jest kolejnym elementem, który pokazuje, że port w Policach może stać się portem uniwersalnym i otwartym na nowe technologie — ocenia Andrzej Łuc, prezes Morskiego Portu Police.

Technologia wodorowa już jest określana przyszłością gospodarki.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Antony Blinken. Inicjatywa Trójmorza wzmocni integrację UE

AB

Rosja zamyka dla żeglugi część Morza Czarnego

BS

Politechnika Morska w Szczecinie rozpoczęła rekrutację na studia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie