Polski Portal Morski
Aktualności

Armator promu w sprawie odtwarzania „Międzynarodówki”: To nie była żadna manifestacja polityczna

Otrzymaliśmy wyjaśnienia od armatora, który przekazał, że sytuacja, do której doszło podczas parady statków 1 sierpnia, to samowolne działanie pracownika. Nie była to żadna manifestacja polityczna – przekazał PAP Łukasz Majchrzyk z Zarządu Transportu Miejskiego. Podczas uroczystej parady łodzi na Wiśle, na promie Słonka została odtworzona „Międzynarodówka”.

W trakcie uroczystej parady statków na Wiśle zorganizowanej w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, z turystycznego promu Słonka, obsługującego warszawskie linie turystyczne, została odtworzona melodia pieśni socjalistycznej „Międzynarodówka”.

W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Transportu Miejskiego zażądał od armatora wiślanego promu wyjaśnień. W czwartek armator odpowiedział na pismo z ZTM.

„Otrzymaliśmy wyjaśnienia od armatora, który przekazał, że było to samowolne działanie pracownika. Nie była to żadna manifestacja polityczna” – przekazał Łukasz Majchrzyk z ZTM. „Za całą sytuację armator bardzo przeprasza” – dodał.

Kontrowersyjną sytuację nagłośnił w mediach społecznościowych były prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który zamieścił film z uroczystej parady statków na Wiśle z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.

„Skandal! W Godzinę +W+ wśród wspaniałych wodniaków statek Warszawskich Linii Turystycznych prowokacyjnie puszczał +Międzynarodówkę+ socjalistyczną! To komuniści czekali, aż powstanie się wykrwawi. To obraza polskich bohaterów! Co na to Trzaskowski?” – napisał na Twitterze były prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Zamieścił też film z parady, na którym przepływa obok promu turystycznego Słonka, na którym powiewają flagi Warszawy a na burcie ma baner z hasłem „W hołdzie Bohaterom. Pamiętamy!”. W tle słychać melodię „Międzynarodówki”.

„Wstyd. Po prostu wstyd” – skomentował Daca. „Komuniści są odpowiedzialni również za porażkę Powstania Warszawskiego” – dodał.

Tweet Przemysława Dacy udostępniła sekretarz stanu w MRiPS, pełnomocnik rządu ds. ekonomii społecznej Anita Czerwińska. „Skandal i hańba!” – napisała.

Sprawę skomentował stołeczny ratusz.

„Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani taką nieodpowiedzialnością. Zarząd Transportu Miejskiego, na którego zlecenie prywatna firma obsługuje warszawskie linie turystyczne, złoży skargę do tego armatora. Będą wyciągane daleko idące konsekwencje, możliwe jest także zerwanie umowy” – powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Podkreśliła, że taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna. Chodzi o odtworzenie 1 sierpnia w godzinę „W” „Międzynarodówki” przez załogę promu Słonka, który brał udział w paradzie łodzi na Wiśle.

„Godzina +W+ w dniu 1 sierpnia to jest dla nas moment, który w Warszawie jest chyba najbardziej uroczysty w całym roku. Zakłócanie go w jakikolwiek sposób, kontrowersjami, zwłaszcza jeżeli dzieje się to w obrębie firm, które działają na zlecenie miasta, jest absolutnie niedopuszczalne. W związku z tym konsekwencje zostaną wyciągnięte” – zaznaczyła Beuth.

Podkreśliła, że na promie nie było żadnego urzędnika czy pracownika żadnej instytucji miejskiej. „To prywatna firma, która działa na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego” – dodała.

„Międzynarodówka” to pieśń rewolucyjna, hymn socjalistów. Powstała w czasie Komuny Paryskiej, w 1871. Aż do 1888 roku śpiewano ją jednak do melodii Marsylianki.

Rosyjska wersja utworu była w latach 1918–1922 hymnem Rosji Sowieckiej, a w latach 1922–1944 hymnem Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. W roku 1944 z rozkazu Józefa Stalina zastąpił ją skomponowany przez Aleksandra Aleksandrowa hymn ZSRR. „Międzynarodówka” stała się wtedy hymnem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), a więc drugą pod względem znaczenia pieśnią państwową.

W czasach PRL „Międzynarodówka” była powszechnie nauczana w szkołach oraz śpiewana na corocznych pochodach pierwszomajowych, a także podczas zjazdów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Źródło/PAP/fot.Warszawskitransportpubliczny.pl

Zobacz podobne

PGNiG dementuje: nie ma problemu z dostawą gazu dla Baltic Pipe

KM

266. dostawa gazu ziemnego do Terminala LNG w Świnoujściu

AB

Do Japonii przypłynął pierwszy od czasu pandemii wycieczkowiec

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie