Polski Portal Morski
Aktualności

Armator promu w sprawie odtwarzania „Międzynarodówki”: To nie była żadna manifestacja polityczna

Otrzymaliśmy wyjaśnienia od armatora, który przekazał, że sytuacja, do której doszło podczas parady statków 1 sierpnia, to samowolne działanie pracownika. Nie była to żadna manifestacja polityczna – przekazał PAP Łukasz Majchrzyk z Zarządu Transportu Miejskiego. Podczas uroczystej parady łodzi na Wiśle, na promie Słonka została odtworzona „Międzynarodówka”.

W trakcie uroczystej parady statków na Wiśle zorganizowanej w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, z turystycznego promu Słonka, obsługującego warszawskie linie turystyczne, została odtworzona melodia pieśni socjalistycznej „Międzynarodówka”.

W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Transportu Miejskiego zażądał od armatora wiślanego promu wyjaśnień. W czwartek armator odpowiedział na pismo z ZTM.

„Otrzymaliśmy wyjaśnienia od armatora, który przekazał, że było to samowolne działanie pracownika. Nie była to żadna manifestacja polityczna” – przekazał Łukasz Majchrzyk z ZTM. „Za całą sytuację armator bardzo przeprasza” – dodał.

Kontrowersyjną sytuację nagłośnił w mediach społecznościowych były prezes Wód Polskich Przemysław Daca, który zamieścił film z uroczystej parady statków na Wiśle z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z pokładu promu warszawskich linii turystycznych słychać melodię Międzynarodówki.

„Skandal! W Godzinę +W+ wśród wspaniałych wodniaków statek Warszawskich Linii Turystycznych prowokacyjnie puszczał +Międzynarodówkę+ socjalistyczną! To komuniści czekali, aż powstanie się wykrwawi. To obraza polskich bohaterów! Co na to Trzaskowski?” – napisał na Twitterze były prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Zamieścił też film z parady, na którym przepływa obok promu turystycznego Słonka, na którym powiewają flagi Warszawy a na burcie ma baner z hasłem „W hołdzie Bohaterom. Pamiętamy!”. W tle słychać melodię „Międzynarodówki”.

„Wstyd. Po prostu wstyd” – skomentował Daca. „Komuniści są odpowiedzialni również za porażkę Powstania Warszawskiego” – dodał.

Tweet Przemysława Dacy udostępniła sekretarz stanu w MRiPS, pełnomocnik rządu ds. ekonomii społecznej Anita Czerwińska. „Skandal i hańba!” – napisała.

Sprawę skomentował stołeczny ratusz.

„Jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani taką nieodpowiedzialnością. Zarząd Transportu Miejskiego, na którego zlecenie prywatna firma obsługuje warszawskie linie turystyczne, złoży skargę do tego armatora. Będą wyciągane daleko idące konsekwencje, możliwe jest także zerwanie umowy” – powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Podkreśliła, że taka sytuacja jest absolutnie niedopuszczalna. Chodzi o odtworzenie 1 sierpnia w godzinę „W” „Międzynarodówki” przez załogę promu Słonka, który brał udział w paradzie łodzi na Wiśle.

„Godzina +W+ w dniu 1 sierpnia to jest dla nas moment, który w Warszawie jest chyba najbardziej uroczysty w całym roku. Zakłócanie go w jakikolwiek sposób, kontrowersjami, zwłaszcza jeżeli dzieje się to w obrębie firm, które działają na zlecenie miasta, jest absolutnie niedopuszczalne. W związku z tym konsekwencje zostaną wyciągnięte” – zaznaczyła Beuth.

Podkreśliła, że na promie nie było żadnego urzędnika czy pracownika żadnej instytucji miejskiej. „To prywatna firma, która działa na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego” – dodała.

„Międzynarodówka” to pieśń rewolucyjna, hymn socjalistów. Powstała w czasie Komuny Paryskiej, w 1871. Aż do 1888 roku śpiewano ją jednak do melodii Marsylianki.

Rosyjska wersja utworu była w latach 1918–1922 hymnem Rosji Sowieckiej, a w latach 1922–1944 hymnem Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. W roku 1944 z rozkazu Józefa Stalina zastąpił ją skomponowany przez Aleksandra Aleksandrowa hymn ZSRR. „Międzynarodówka” stała się wtedy hymnem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików), a więc drugą pod względem znaczenia pieśnią państwową.

W czasach PRL „Międzynarodówka” była powszechnie nauczana w szkołach oraz śpiewana na corocznych pochodach pierwszomajowych, a także podczas zjazdów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Źródło/PAP/fot.Warszawskitransportpubliczny.pl

Zobacz podobne

KGHM Polska Miedź S.A. wspiera walkę z pandemią. Spółka zakupiła sprzęt medyczny o wartości ponad 20 mln zł

Autor

PGNiG zarezerwowało przepustowość terminalu LNG w Kłajpedzie dla sześciu statków

KM

Podsumowanie roku 2023 w Baltic Hub

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie