Polski Portal Morski
Aktualności

Do Japonii przypłynął pierwszy od czasu pandemii wycieczkowiec

Do portu w Japonii zawinął w środę pierwszy zagraniczny wycieczkowiec po blisko trzech latach zakazu wprowadzonego z powodu pandemii Covid-19 – podała agencja Kyodo, przypominając historię kwarantanny na statku Diamond Princess i śmierć 13 płynących nim osób.

Statek Amadea zarządzany przez niemiecką firmę Phoenix Reisen z około 500 pasażerami i 300 członkami załogi wpłynął w środę rano do portu Shimizu w mieście Shizuoka w środkowej Japonii. Wysiadających powitał widok na górę Fudżi i zespół perkusistów grających na bębnie Taiko – relacjonuje Kyodo.

W 2019 roku, przed pandemią, wycieczkowce wpływały do japońskich portów 1932 razy i przywiozły do kraju 2,15 mln turystów, którzy wydali tam około 80,5 mld jenów (590 mln USD). Jednak w marcu 2020 roku, po wykryciu ogniska koronawirusa na statku Diamond Princess, władze w Tokio zawiesiły przyjmowanie zagranicznych rejsów.

Rejs na Diamond Princess miał być luksusowym przeżyciem pełnym rozrywek, ale przeszedł do historii jako głośny przypadek przymusowej kwarantanny, a statek określany był jako „więzienie na wodzie”. Gdy w lutym 2020 roku wycieczkowiec zawijał do portu w Jokohamie, japońskie władze nie pozwoliły nikomu zejść na ląd, ponieważ u jednego z byłych pasażerów wykryto zakażenie koronawirusem.

Na statku na ponad dwa tygodnie utknęło ponad 3,7 tys. osób. Pasażerowie byli przez większość czasu zamknięci w kajutach, niektórzy bez okien. Ostatecznie zakażenie koronawirusem potwierdzono u ponad 700 osób, z czego 13 zmarło – podała agencja Kyodo.

Japońskie władze zdecydowały się na wznowienie międzynarodowych rejsów, by nie tracić udziałów w rynku po otwarciu branży w Europie i Ameryce Północnej. Wciąż obowiązują wytyczne dotyczące szczepień i kwarantanny osób zakażonych. Według Kyodo liczba wycieczkowców zawijających do japońskich portów może wkrótce zbliżyć się do poziomu sprzed pandemii.

Źródło/PAP/fot.GłosSzczeciński.pl

Zobacz podobne

Kolejne kontrakty na wyposażenie dla niszczycieli min Kormoranów II

KM

Złota Kotwica dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

AB

Odwiert geotermalny, który ma mieć 7 km głębokości – na półmetku; natrafiono na gorące źródła

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie