Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Służby kontra katastrofa ekologiczna na Odrze

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska- Szczecin leży nad morzem”. Ciężko przy tym nie wspomnieć o jednej z największych katastrof ekologicznych na rzece w nowoczesnej historii – według raportu UE.

Latem 2022 r. w jednej z największych polskich rzek pojawiły się śnięte ryby. Według kontroli NIK pierwsze śnięte ryby pojawiły się w kanale Gliwickim już pod koniec marca. Zanieczyszczenie dotarło do naszego województwa dopiero w sierpniu.

Pierwsze martwe ryby zauważono 10 sierpnia. Wtedy do akcji weszły służby Wojewody. Wojewoda poinformował RCB oraz zawnioskował o działania bezpośrednie m.in. włączenie 40 żołnierzy WOT, zaangażowanie PSP i OSP do rozstawiania zapór, użycie koparko-ładowarki i pojazdów wojskowych do usuwania martwych ryb, które często spływały już nieżywe z góry rzeki.

Ramie w ramię samorządy, służby Wojewody, oddziały WOTu, PSP i OSP oraz PZW codziennie usuwały tony zanieczyszczeń, w dalszym ciągu nie znając przyczyny. W wodzie nie znaleziono, żadnych substancji, które mogłyby przyczynić się do tak niespotykanej w skutkach katastrofy, co rodziło coraz to nowe insynuacje.

19 sierpnia podczas briefingu minister Anny Moskwy poinformowano o wykryciu złotych alg w próbkach wody z Odry.

Złote algi to gatunek inwazyjny. Jego występowanie stwierdzono w Europie do tej pory tylko kilkukrotnie i jest mało znany badaczom. Wiadomo, że może żyć w zbiorniku wodnym czy rzece, nie sprawiając problemów. Zabójczy jest dopiero jego zakwit. Aby do niego doszło potrzeba odpowiedniej temperatury, zasolenia, wysokiego przewodnictwa elektrycznego wody i wysokiego pH. Podczas kwitnienia algi wytwarzają toksyny zabójcze dla ryb i innych organizmów wodnych. Są niegroźne dla człowieka.

Dzięki odpowiedzialnemu działaniu administracji rządowej wraz z samorządem udało się zatrzymać nieczystości w postaci martwych ryb przed dotarciem do Szczecina. Głównym celem władz jest aktualnie odtworzenie populacji gatunków chronionych w Odrze.

Na odbudowę ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przeznaczył 3 mln zł.

Fot.: Damian Kryj

Zobacz podobne

Szczecin/ W akademiku Politechniki Morskiej powstała studencka jadłodzielnia

PL

Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu

BS

Budowa fregaty Miecznik zgodnie z planem

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie