Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Służby kontra katastrofa ekologiczna na Odrze

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, rozpoczęliśmy program pn. „Polska Morska- Szczecin leży nad morzem”. Ciężko przy tym nie wspomnieć o jednej z największych katastrof ekologicznych na rzece w nowoczesnej historii – według raportu UE.

Latem 2022 r. w jednej z największych polskich rzek pojawiły się śnięte ryby. Według kontroli NIK pierwsze śnięte ryby pojawiły się w kanale Gliwickim już pod koniec marca. Zanieczyszczenie dotarło do naszego województwa dopiero w sierpniu.

Pierwsze martwe ryby zauważono 10 sierpnia. Wtedy do akcji weszły służby Wojewody. Wojewoda poinformował RCB oraz zawnioskował o działania bezpośrednie m.in. włączenie 40 żołnierzy WOT, zaangażowanie PSP i OSP do rozstawiania zapór, użycie koparko-ładowarki i pojazdów wojskowych do usuwania martwych ryb, które często spływały już nieżywe z góry rzeki.

Ramie w ramię samorządy, służby Wojewody, oddziały WOTu, PSP i OSP oraz PZW codziennie usuwały tony zanieczyszczeń, w dalszym ciągu nie znając przyczyny. W wodzie nie znaleziono, żadnych substancji, które mogłyby przyczynić się do tak niespotykanej w skutkach katastrofy, co rodziło coraz to nowe insynuacje.

19 sierpnia podczas briefingu minister Anny Moskwy poinformowano o wykryciu złotych alg w próbkach wody z Odry.

Złote algi to gatunek inwazyjny. Jego występowanie stwierdzono w Europie do tej pory tylko kilkukrotnie i jest mało znany badaczom. Wiadomo, że może żyć w zbiorniku wodnym czy rzece, nie sprawiając problemów. Zabójczy jest dopiero jego zakwit. Aby do niego doszło potrzeba odpowiedniej temperatury, zasolenia, wysokiego przewodnictwa elektrycznego wody i wysokiego pH. Podczas kwitnienia algi wytwarzają toksyny zabójcze dla ryb i innych organizmów wodnych. Są niegroźne dla człowieka.

Dzięki odpowiedzialnemu działaniu administracji rządowej wraz z samorządem udało się zatrzymać nieczystości w postaci martwych ryb przed dotarciem do Szczecina. Głównym celem władz jest aktualnie odtworzenie populacji gatunków chronionych w Odrze.

Na odbudowę ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przeznaczył 3 mln zł.

Fot.: Damian Kryj

Zobacz podobne

180. dostawa gazu do Terminala LNG w Świnoujściu

KM

Ramiona rozładunkowe na Terminalu Przeładunkowo–Magazynowym Polimery Police

BS

Utworzenie Flotylli Pińskiej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie