Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Nowoczesna technologia na „Darze Pomorza”

Od wtorku, 11 maja Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do zwiedzania statku-muzeum „Dar Pomorza” w zupełnie nowym wymiarze. Wyjątkowy Interaktywny Film Sferyczny zintegrowany z nowoczesnymi goglami Oculus umożliwi widzom poznanie żaglowca z innej, ciekawej perspektywy oraz spełni ważną rolę w udostępnianiu jego wnętrz osobom niepełnosprawnym i z trudnościami w poruszaniu się.

Zacumowany przy gdyńskim nabrzeżu „Dar Pomorza” przez ponad 70 lat służył jako żaglowiec szkolny, na którego pokładach uczyli się przyszli oficerowie i marynarze. Jako statek-muzeum jest obiektem niełatwym w zwiedzaniu ze względu na swoją zabytkową konstrukcję. Utrudnienia – szczególnie dla osób niepełnosprawnych i starszych – stanowią rozwiązania techniczne, wynikające z charakteru jednostki: wysokie progi, strome schody czy wąskie korytarze. Jednak postęp technologiczny pozwala podejść do problemu z nowej perspektywy.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we współpracy z firmą VR For Business przygotowało pierwszy w Polsce innowacyjny, w pełni funkcjonalny Interaktywny Film Sferyczny (IFS), zrealizowany dla instytucji kultury. Goście, korzystając z gogli Oculus Quest 2, bez żadnych barier architektonicznych zwiedzą przestrzenie, których wyposażenie i funkcje są najbardziej interesujące: pokład rufowy i salon komendanta, pokazane z zupełnie nowej perspektywy: kabinę morską komendanta, kabinę nawigacyjną, mesę oficerską i maszynownię, a także nieudostępniany do tradycyjnego zwiedzania szpitalik. – Wyjątkowość tego produktu polega na ciągłym i interaktywnym procesie filmowym, co jest ewenementem na skalę światową, gdyż większość produkcji bazuje na statycznych zdjęciach 360. – mówi Damian Krygier z firmy VR For Business. Realizm doznań potęgują profesjonalny lektor, odtwarzane warunki pogodowe, animacje pokładowe czy obserwacja kadry oficerskiej podczas pełnienia codziennych obowiązków.

Nowoczesne gogle 3D z Interaktywnym Filmem Sferycznym będą udostępniane na specjalnie przygotowanym stanowisku na pokładzie statku, w miejscu dostępnym dla zwiedzających z ograniczeniami ruchu. – Zamysł powszechnej dostępności, który towarzyszył nam podczas tworzenia filmu, nie ograniczał się jednak wyłącznie do zwiedzających wykluczonych przez ograniczenia ruchu. – mówi Marcin Pawelski, pracownik merytoryczny oddziału. Specjalnie dla osób głuchych do IFS zaimplementowano m.in. opcję korzystania z polskich napisów, a nagranemu wprowadzeniu towarzyszy tłumacz Polskiego Języka Migowego. Dobór wyraźnych ikon, czytelnych kolorów i fontów wynikł z dbałości o wygodę osób z gorszym wzrokiem (starszych, niedowidzących, z wadami wzroku). Samo urządzenie zostało wyposażone w specjalną wkładkę dystansującą, pozwalającą na korzystanie z gogli w okularach korekcyjnych, których rozmiar nie przekracza wymiarów 142×50 mm oraz gniazdo mini jack, pozwalające na podpięcie własnych słuchawek. Interaktywny film posiada również opcję aktywującą angielskie menu i napisy.

W ramach starań o jak najszerszą dostępność – szczególnie w czasie pandemii – równolegle z pracami nad filmem przeznaczonym na gogle 3D, przygotowano wersję na przeglądarki internetowe. Oferuje ona możliwość wyboru dwóch jakości – niskiej i wysokiej – tak by uruchomienie filmu było możliwe na starszym sprzęcie i przy niższej przepustowości łącza internetowego. Film można obejrzeć na stronie darpomorza360.nmm.pl.

źródło nmm, fot.naszbałtyk

Zobacz podobne

Gaz-System i rumuński TRANSGAZ zawarli porozumienie o współpracy

AB

Kilkaset sztuk amunicji na plaży. Potrzebny będzie dźwig

KM

Do 30 kwietnia PGE Paliwa sprowadzi 10 mln ton węgla

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie