Polski Portal Morski
Aktualności

Gaz-System i rumuński TRANSGAZ zawarli porozumienie o współpracy

Polski operator gazociągów Gaz-System i rumuński operator systemu przesyłu gazu The National Gas Transmission Company, TRANSGAZ planują wypracować wspólne podejście w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu naturalnego. Jak podał w poniedziałek Gaz-System spółki zawarły porozumienie o współpracy.

Jak wskazuje Gaz-System porozumienie zawiera deklarację stron o podjęciu współpracy, która ma na celu wypracowanie jednolitego podejścia do realizacji strategicznych celów UE w zakresie bezpieczeństwa dostaw gazu naturalnego, integracji rynku i zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególności w odniesieniu do Europejskiego Zielonego Ładu.

W ramach porozumienia spółki zdecydowały się na ścisłą współpracę w zakresie działań podejmowanych na szczeblu zarówno regionalnym, jak i unijnym.

“Strony porozumienia podkreślają, że dążą do tego, aby transformacja energetyczna była wdrażana w sposób sprawiedliwy i efektywny kosztowo, co pozwoli na osiągnięcie zróżnicowanego i dobrze zintegrowanego rynku energii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej” – czytamy w komunikacie.

Operatorzy zobowiązali się też do zacieśnienia współpracy w zakresie rynków gazu ziemnego i LNG. Ponadto spółki będą analizować możliwości współpracy w zakresie przesyłania nowych gazów i wodoru.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

TRANSGAZ to operator Krajowego Systemu Przesyłowego Gazu w Rumunii i zapewnia realizację usług w warunkach sprawności, przejrzystości, bezpieczeństwa, niedyskryminacyjnego dostępu i konkurencyjności krajowej strategii w zakresie krajowego i międzynarodowego przesyłu gazu ziemnego.

Źródło PAP fot. Gaz System

Zobacz podobne

Nowy rok akademicki na Akademii Morskiej w Szczecinie – studia dla przyszłych marynarzy!

BS

Pomorskie/ Z powodu sinic nieczynne są trzy nadmorskie kąpieliska i dwa nad jeziorami

Autor

Po raz pierwszy w Polsce. Bieg po terminalu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie