Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Szefowie MSZ państw Morza Bałtyckiego rozmawiali m.in. o wyzwaniach międzynarodowych

Wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową i ich wpływ na region Morza Bałtyckiego były tematem wtorkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Morza Bałtyckiego oraz wysokiego przedstawiciela UE – poinformował w komunikacie MSZ.

W wideokonferencji wzięli udział szefowie MSZ: Polski, Norwegii, Islandii, Danii, Estonii, Finlandii oraz przedstawiciele Szwecji, Niemiec, Rosji, Łotwy, Islandii i Unii Europejskiej.

Resort poinformował, że we wtorek przyjęto również „Deklarację Wileńską II – wizję regionu Morza Bałtyckiego do roku 2030”, która potwierdza „wolę uczynienia z regionu jednego z najbardziej zrównoważonych, dostatnich, innowacyjnych i konkurencyjnych obszarów świata”.

„Odnosząc się do zaangażowania Polski w regionalną współpracę bałtycką minister Zbigniew Rau podkreślił znaczenie współdziałania w takich obszarach jak m.in. klimat, w tym rozwój energii wiatrowej, poprawa stanu środowiska morskiego, rozwój kontaktów międzyludzkich w regionie czy współpraca na rzecz ochrony ludności i reagowania na katastrofy. Z satysfakcją odnotował wzrastające znaczenie współpracy z młodym pokoleniem” – czytamy w komunikacie polskiego resortu dyplomacji.

„Minister Rau zwrócił również uwagę na pogarszający się generalny kontekst sytuacji bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, podkreślając, że przestrzeganie praw człowieka, zasad praworządności, demokracji i prawa międzynarodowego jest niezbędne dla podniesienia bezpieczeństwa i dobrostanu Regionu Morza Bałtyckiego. W tym kontekście wskazał również na gotowość Polski do działań na rzecz przywrócenia kooperacyjnego modelu współpracy, w tym m.in. poprzez rozbudowę kontaktów międzyludzkich z Rosją. Zwrócił także uwagę na konieczność poszukiwania wspólnych rozwiązań dla problemu zatopionej na dnie Bałtyku broni chemicznej i amunicji” – dodał MSZ.

Rada Państw Morza Bałtyckiego to organizacja współpracy międzyrządowej w regionie Bałtyku, powołana w 1992 r.

Członkami Rady są państwa leżące nad Bałtykiem, a do jej zadań należy określanie celów politycznych, planów działania, prowadzenie tematycznych grup współpracy ekspertów, wspieranie realizacji lokalnych projektów wielostronnych oraz tworzenie forum wymiany dobrych praktyk. 

Źródło Pap fot. pexels

Zobacz podobne

Koncert i pokaz dronów wśród atrakcji dnia otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej

BS

Pierwsza umowa na zaprojektowanie przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Gdyni z wykorzystaniem metodyki BIM

BS

W portach Szczecin i Świnoujście rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej rozpoczęta

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie