Polski Portal Morski
Aktualności

Energinet: za wcześnie na nowy harmonogram dla Baltic Pipe

Jest za wcześnie, by ocenić wpływ cofnięcia decyzji środowiskowej dla lądowej części Baltic Pipe na harmonogram całej budowy – podał duński operator przesyłowy gazu i inwestor projektu Energinet.

Jak poinformował we wtorek PAP Sune Juul-Sorensen z Energinetu, operator pracuje nad tym, aby cofnięte pozwolenie środowiskowe zostało ponownie wydane, aby prace budowlane mogły być kontynuowane.

Pozwolenie uchyliła 31 maja Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Duńską Agencję Ochrony Środowiska. Agencja poinformowała PAP, że bardzo wstępnie szacuje, iż dla zdobycia nowego pozwolenia potrzeba będzie około 7-8 miesięcy.

„Jesteśmy w bliskim kontakcie z instytucjami, w tym i z Agencją, prowadzimy dialog i na razie jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć cokolwiek o wpływie cofnięcia pozwolenia na harmonogram całego projektu” – powiedział PAP Juul-Sorensen.

Energinet przypomniał, że lądowa część budowy gazociągu przez Danię składa się z kilku części. Część leżąca na wyspie Zelandia miała być skończona w zeszłym roku, jednak kombinacja epidemii koronawirusa, niekorzystnej pogody oraz problemów technicznych tak opóźniła budowę tak, że ciągle jest ona w trakcie.

Zgodnie z harmonogramem budowy samego gazociągu na półwyspie jutlandzkim i na wyspie Fionia miały się zakończyć pod koniec tego roku. Prace w terminalu Nybro w zachodniej Jutlandii oraz budowa tłoczni Everdrup na Zelandii, zgodnie z harmonogramem, miały się skończyć w przyszłym roku. Cały system miał być gotowy 1 października 2022 r.

Energinet odpowiada za budowę części Baltic Pipe od połączenia z gazociągiem Europipe II na Morzu Północnym po wybrzeże wyspy Zelandia. Od tego punktu za budowę, w tym położenie rury na dnie Bałtyku, odpowiada polski operator Gaz-System. Ponad 100 km gazociąg podmorski między Europipe II a wybrzeżem Danii został położony w ostatnich tygodniach. Lądowy odcinek przed Danię liczy 210 km.

Jak zapewnił Gaz-System, na odcinkach, za które odpowiada, prace budowlane prowadzone zarówno na lądzie, jak i na Morzu Bałtyckim, przebiegają bez zakłóceń i są realizowane zgodnie z harmonogramem. Układanie rury na Bałtyku kontraktor Gaz-Systemu – Saipem – ma zacząć latem.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii.

Źródło PAP

Zobacz podobne

Gróbarczyk: zdolności polskich portów są wystarczające, by rozładować ukraińskie zboże

BS

World Maritime Day w Porcie Gdynia

AB

Polska i kraje regionu Morza Bałtyckiego przygotowują propozycję nowych sankcji UE wobec Rosji

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie