Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ważne Żegluga

Postęp prac przy pogłębieniu toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Na Zalewie Szczecińskim, gdzie pogłębiany jest tor wodny Szczecin-Świnoujście trwają prace. Od drugiego tygodnia lutego trwa postój techniczny jednostek wykonawcy w portach, związany z trudnymi warunkami hydro-meteo (zalodzenie akwenu, zamarzanie osprzętu), wznowienie prac jest planowane w najbliższych dniach. Równocześnie trwają prace nad przebudową obrotnicy Orli Przesmyk, kontynuowane jest pogłębianie obszaru cypla (działają jednostki: Wenda i Kraken oraz 5 szaland), urobek odkładany jest na wyspie W28.

Zakończono roboty palowe na wyspie Radolin, trwa instalacja mikropali, zakończono też roboty palowe i zasypowe dla nabrzeża Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie,

Pogłębiarki Meuse River i Vox Amalia pracują na km 5+00 do 62+000, na wyspie W22 urobek jest odkładany rurociągami na obrzeżu wyspy ponad powierzchnię wody, obrzeże wyspy zostało już całkowicie zamknięte, na wyspie W28 trwa klapowanie urobku z Ostrowa Grabowskiego. Usunięto dalby 86,88,70,72,84 i zakończono demontaż kabla VTS wzdłuż wyspy Dębina.

Planowane są dostawy: 44 900 m3 kamienia hydrotechnicznego (transport koleją z południa Polski), który posłuży do umacniania dna i skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim oraz nabrzeżach HUK, Żeglarskim i BONn, przewidywany termin instalacji to marzec tego roku; 152 360 m3 kamienia hydrotechnicznego (transport drogą morską barkami z krajów skandynawskich) do umacniania dna i skarp podwodnych przy sztucznych wyspach na Zalewie Szczecińskim, przewidywany termin instalacji to czerwiec tego roku.

Planowane zakończenie samych prac pogłębiarskich to koniec sierpnia, początek września tego roku.

Aktualną informację o bieżących pracach wszystkich jednostek wykonawcy na danym kilometrze toru otrzymują codziennie e-mailem m.in. służby kapitanatów portów, dyspozytorzy portu i piloci morscy. Wszystkich użytkowników akwenu prosimy jednocześnie o śledzenie zakładki „Bezpieczeństwo morskie – warunki żeglugi” na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Szczecinie, gdzie publikowane są komunikaty kapitanów portów oraz aktualne ostrzeżenia nawigacyjne.

Jeden z dwóch rurociągów refulacyjnych, prowadzących do W22, został przełożony z powrotem do W28, w dalszym ciągu jednak obowiązuje Komunikat nr 4 Kapitana Portu Trzebież wraz z mapami, dotyczący zamknięcia określonych akwenów dla rybołówstwa i żeglugi, w związku z toczącymi się pracami pogłębiarskimi.

Monitoring przyrodniczy

W styczniu 2021 roku przeprowadzono liczenie ptaków z wcześniej wyznaczonych punktów. Odnotowano w sumie 16 563 osobników ptaków wodno-błotnych z 24 gatunków. Największe stada obserwowano w okolicy Miroszewa i Podgrodzia (ok. 7300 ogorzałek, 2790 głowienek i 1000 czernic).

Źródło Urząd Morski w Szczecinie

Zobacz podobne

Lodołamacze ruszają do akcji na Wiśle

Autor

Polska na spotkaniu ambasadorów UE ws. USA podnosi kwestię Nord Stream 2

Autor

Akwizycje kolejnych złóż PGNiG w Norwegii zatwierdzone

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie